Hafif ve orta şiddetli hemiplejide serebral laterizasyona bağlı semptomatik farklılıklar
Symptomatic differences related to cerebral lateralization in light and medium intensed hemiplegia
- Tez No: 115550
- Danışmanlar: PROF.DR. LAMİA PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan beyninde konuşma ve motor alanların işlevleri ile birlikte, Wernicke Alanı ve angular girusun genel yorumsal işlevleri genellikle bir hemisferde daha iyi gelişmiştir. Bu nedenle ardışık, analitik işlemler için özelleşmiş hemisfere,“Kategorikal hemisfer”; görsel-uzaysal ve zamansal ilişkilere özelleşmiş olan hemisfere“Reprezantasyonel Hemisfer”denir. Bu hemisferlerin lezyonlarında da özgün semptomlar ortaya çıkabilir. SSK Tepecik Eğitim Hastanesi Nöroloji Servisinde gerçekleştirilen çalışmamızda,“Orpington Prognostik Skala (OPS)”ya göre hafif (OPS
Özet (Çeviri)
SUMMARY The general interpretation functions of the Wernicke's Area and angular gyrus has been developed more in one hemisphere, in addition to the functions of speaking and motor performance. Because of this reason, the hemisphere specialized for the consecutive, analytical operations is called“categorical hemisphere;”the hemisphere specialized for the relations concerning the visio-spatial and temporal capacities is called“Representational Hemisphere.”In the lesions of these hemisphere, original symptoms can occur. In our study carried out in SSK Tepecik Eğitim Hospital Neurology Department, 63 hemiplegic patients who were determined to be in the level of“light”(OPS