Effect of malachite green in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) on xenobiotic metabolizing enzyme activities and antioxidant system
Malahit yeşilinin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykıss)'nda ksenobiyotik metabolize eden enzim aktiviteleri ve antioksidan sistem üzerine etkisi
- Tez No: 720872
- Danışmanlar: PROF. DR. AZRA BOZCAARMUTLU BÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Malahit yeşili birçok farklı endüstriyel alanda kullanılan ucuz bir organik boyadır. Mutajenik ve kanserojen bir kimyasaldır. Sucul organizmalar birçok farklı alanlarda kullanılması nedeniyle malahit yeşiline maruz kalma riski altındadır. Bu çalışmada amacımız gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) iki farklı konsantrasyondaki malahit yeşilinin sitokrom P450 sistemi ve antioksidan sistem üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla 24 balık rastgele olarak kontrol, 0,1 mg/L malahit yeşili uygulama grubu ve 0,5 mg/L malahit yeşili uygulama grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. 24 saat sonra 0,5 mg/L malahit yeşili ile muamele edilen balık örneklerinden 5'i ölmüş, kalan 3'ü ise öldürülerek karaciğer örnekleri alınmıştır. 0.1 mg/L malahit yeşili ile muamele edilen balık örnekleri, 54 saat boyunca malahit yeşili ile muameleye devam etmiştir. Bu süre sonunda balıklar servikal dislokasyon ile öldürülmüş ve karaciğer alınarak -80°C'de kullanılıncaya kadar saklanmıştır. 7-etoksiresorufin O-deetilaz (EROD) aktivitesi, eritromisin N-demetilaz (ERND) ve 7-pentoksiresorufin O-depentilaz (PROD) aktiviteleri mikrozomlarda belirlenmiştir. Sitozollerde glutatyon S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) aktiviteleri ölçülmüştür. 0,5 mg/L malahit yeşili ile muamele edilen balıklarda oldukça yüksek EROD aktiviteleri ölçülmüştür. PROD aktiviteleri artan malahit yeşili dozları ile artmıştır. ERND aktiviteleri, 0,1 mg/L ve 0,5 mg/L malahit yeşili uygulama gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Fakat, bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildir. GST aktiviteleri malahit yeşili uygulamasından etkilenmemiştir. 0,1 mg/L malahit yeşili uygulama grubunun CAT aktiviteleri kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur. Katalaz aktivitesine benzer şekilde, 0,1 mg/L malahit yeşili uygulama grubunun GR aktiviteleri, kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur. 0.1 mg/L malahit yeşili uygulama grubunun GPx aktivitesi kontrol grubununkinden daha düşük bulunmuştur. Fakat, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Malahit yeşilinin metabolize edilmesinde CYP1A'nın rolü ayrıca in vitro çalışmalarla da belirlenmiştir. CYP1A-ilişkili EROD aktivitesi artan malahit yeşili ile inhibe olmuştur. Bütün bu sonuçlar, malahit yeşilinin gökkuşağı alabalıklarında EROD, PROD, CAT ve GR aktiviteleri üzerinde modülatör etkisi olduğunu açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Malachite green is a cheap organic dye used in many different industrial fields. It is mutagenic and carcinogenic chemical. Aquatic organisms are under the risk of malahite green exposure due to its usage in different fields. In this study our aim was to determine the effect of two different concentrations of malachite green on cytochrome P450 system and antioxidant system in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, 24 fish were randomly divided into three groups namely control, 0.1 mg/L malahite green administration group and 0.5 mg/L malahite green administration group. After 24 hours, 5 of the fish samples treated with 0.5 mg/L malahite green were died and remaining 3 samples were killed and liver samples were taken. The fish samples treated with 0.1 mg/L malahite green continued to be treated with malahite green for 54 hours. At the end of this time period, fish samples were killed by cervical dislocation and liver were taken and stored at -80° until used. 7-ethoxyresorufin-O-deethylase (EROD), erythromycin N-demethylase (ERND) and 7-pentoxyresorufin O-depentylase (PROD) activities of fish were determined in microsomes. Glutathione S-transferase (GST), glutathione reductase (GR), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) activities were measured in cytosols. Highly elevated EROD activities were measured in fishes treated with 0.5 mg/L malahite green. PROD activities were increased with increasing doses of malachite green. ERND activities were higher in 0.1mg/L and 0.5 mg/L malahite green administration groups than that of the control group. However, these differences were not statistically significant. GST activities were not affected from the malachite green treatment. CAT activities of 0.1 mg/L malachite green administration group were higher than that of the control group. Similar to the catalase activity, GR activities of 0.1 mg/L malachite green administration group were higher than that of the control group. GPx activities of 0.1 mg/L malachite green administration group were less than that of the control group. However, this difference was not statistically significant. The role of CYP1A on the metabolism of malachite green was also determined with in vitro studies. CYP1A associated EROD activity inhibited with increasing concentration of malachite green. All of these results clearly indicate that malachite green has modulatory effect on EROD, PROD, CAT and GR activities in rainbow trout.