Effect of N,N-diethyl-3-methylbenzamide and 2-hydroxy-4-methoxybenzophenone in fish on xenobiotic metabolizing enzyme activities and antioxidant system
N,N-dietil-3-metilbenzamid ve 2-hidroksi-4- metoksibenzofenonun balıkda ksenobiyotik metabolize eden enzim aktiviteleri ve antioksidan sistem üzerine etkisi
  1. Tez No: 720871
  2. Yazar: AHMET GÜNBÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZRA BOZCAARMUTLU BÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Benzofenon-3 (BP-3) güneş kremlerinde bulunan UV-filtrelerinden birisidir. Çeşitli kozmetiklerde de kullanılmaktadır. N,N-dietil-m-toluamid (N,N-dietil-3-metilbenzamid veya DEET) böcek kovucu malzemelerin ana bileşiğidir. BP-3 ve DEET yağda çözünür moleküllerdir ve canlı organizmalarda birikebilirler. Bu çalışmanın amacı BP-3 ve DEET'nin CYP1A-ilişkili 7-etoksiresorufin O-deetilaz (EROD), CYP2B-ilişkili pentoksiresorufin O-depentilaz (PROD), glutatyon S-transferaz (GST) ve antioksidan enzim aktiviteleri, katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon redüktaz (GR) üzerine etkilerini gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) belirlemektir. Bu amaçla, gökkuşağı alabalıkları BP-3 ve DEET'nin iki farklı dozu (100 µg/L and 500 µg/L) ile muamele edilmişlerdir. Balık örnekleri rastgele sekiz gruba kontrol, çözücü kontrol (DMSO), 100 µg/L BP-3, 100 µg/L DEET, 100 µg/L BP-3 + 100 µg/L DEET, 500 µg/L BP-3, 500 µg/L DEET ve 500 µg/L BP-3 + 500 µg/L DEET isimleri ile bölünmüşlerdir. Balıklar belirtilen dozlarda kimyasallara tek başlarına veya birlikte 9 gün muamele edilmiştir. Mikrozom ve sitozoller karaciğer dokularından hazırlanmıştır. EROD ve PROD aktiviteleri mikrozomlarda, katalaz, GST, GR ve GPx aktiviteleri sitozollerde ölçülmüştür. 100 µg/L BP-3, 500 µg/L BP-3 ve 500 µg/L BP-3 + 500 µg/L DEET gruplarının EROD aktivitesi kontrol ve çözücü kontrol (DMSO) gruplarından istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. 100 µg/L BP-3 + 100 µg/L DEET grubunun EROD aktivitesi bütün gruplardan farklı bulunmuştur. 500 μg/L BP-3 ve 500 μg/L BP-3 + 500 μg/L DEET gruplarının PROD aktivitesi bütün gruplardan azdır. 100 μg/L BP-3 + 100 μg/L DEET grubunun GST aktivitesi kontrol grubundan farklıdır. 100 µg/L DEET grubunun katalaz aktivitesi bütün gruplardan anlamlı olarak farklıdır. 500 µg/L BP-3 grubunun GR aktivitesi bütün gruplardan anlamlı olarak farklıdır. GPx enzim aktivitesi bütün BP-3 ve DEET gruplarında kontrol grubundan azdır. BP-3 ve DEET'nin EROD aktivitesi üzerine etkisine in vitro çalışmalar ile de bakılmıştır. Her iki kimyasalda gökkuşağı alabalık karaciğer mikrozomunda EROD aktivitesini inhibe etmiştir. Bu çalışmaların sonuçları bize BP-3 ve DEET'nin tek ve birlikte verilmesinin gökkuşağı alabalığı CYP1A, CYP2B, GST ve antioksidan enzim aktivitelerinde değişikliklere sebep olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Benzophenone-3 (BP-3) is one of the UV-filters found in sunscreen agent. It is also used in cosmetics. N,N-Diethyl-m-toluamide (N,N-diethyl-3-methylbenzamide or DEET) is the main ingredient of insect repellents. BP-3 and DEET are lipophilic chemicals and can accumulate in living organisms. The aim of this study is to determine the effect of combination of BP-3 and DEET on CYP1A-associated 7-ethoxyresorufin O-deethylase activity (EROD), CYP2B-associated 7-penthoxyresorufin O-depenthylase activity (PROD), glutathione S-transferase (GST) and antioxidant enzyme activities, catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and glutathione reductase (GR) in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, rainbow trout samples were treated with two different doses of BP-3 and DEET (100 µg/L and 500 µg/L). Fish samples were randomly divided into eight groups namely control, solvent control (DMSO), 100 µg/L BP-3, 100 µg/L DEET, 100 µg/L BP-3 + 100 µg/L DEET, 500 µg/L BP-3, 500 µg/L DEET and 500 µg/L BP-3 + 500 µg/L DEET. Fish were treated with indicated amount of chemicals individually or in combinations for 9 days. Microsomes and cytosols were prepared from liver tissues. EROD and PROD activities were measured in microsomes, catalase, GST, GR and GPx activities were measured in cytosols. EROD activities of 100 µg/L BP-3, 500 µg/L BP-3 and 500 µg/L BP-3 + 500 µg/L DEET treated groups were significantly different from the control and the solvent control (DMSO) groups. EROD activities of 100 µg/L BP-3 + 100 µg/L DEET group were significantly different from all groups. PROD activities of 500 μg/L BP-3 and 500 μg/L BP-3 + 500 μg/L DEET groups were less than all groups. GST activities of 100 μg/L BP-3 + 100 μg/L DEET group were significantly different from the control. CAT activities of 100 µg/L DEET group were significantly different from all groups. GR activities of 500 µg/L BP-3 group were significantly different from all groups. GPx activities were less in all BP-3 and DEET treatment groups than that of the control group. The effect of BP-3 and DEET on EROD activity were also shown with in vitro inhibition studies. Both of these chemicals inhibited EROD activities in rainbow trout liver microsomes. The results of this study indicate that BP-3 and DEET individually and/or in combinations modified CYP1A, CYP2B, GST and antioxidant enzyme activities in rainbow trout.