İhracat teşviklerinin Türk otomotiv sektörü ihracatındaki etkileri
The effects of export incentives on Turkish automotive industry exports
- Tez No: 720884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İhracat teşvikleri, işletmeleri belirli mal veya hizmet türlerini ihraç etmeye teşvik etmek için tasarlanmış düzenleyici, yasal, parasal veya vergi programlarıdır. İhracat, bir ülkede üretilen ve daha sonra satış veya ticaret için başka bir ülkeye nakledilen mallardır. İhracat, ihracat yapan ülkenin ekonomisinin önemli bir parçasıdır ve bu ülkenin brüt çıktısına katkıda bulunur. İhracat teşvikleri, hükümetlerin dış pazarları güvence altına almalarına yardımcı olmak için ulusal ekonomi içindeki firmalara veya endüstrilere sağladığı bir tür ekonomik destektir. İhracat teşvikleri sağlayan bir hükümet, bunu genellikle yerli ürünleri küresel pazarda rekabetçi tutmak için yapmaktadır. Türkiye'de uygulanan ihracat teşvikleri Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan ihracata yönelik devlet yardımları hakkında karar, Kosgeb destekleri, kdv istisnası, diğer vergi, resim ve harçlardan istisna, serbest bölge ayrıcalıkları, gümrük rejimleri kapsamında ve özel statülü firmalara sağlanan ihracat desteklerinden oluşmaktadır. Türkiye'nin ihracat teşviki sağladığı sektörlerden birisi olan Otomotiv sektörü, yarattığı katma değerin yanı sıra diğer sektörlere sağladığı katkı, istihdam üzerindeki olumlu etkisi ve ileri teknolojilerin aktarılmasındaki öncü rolü ile Türkiye için önemli bir ekonomik rol oynamaktadır. Bu çalışmada otomotiv sektöründe sağlanan ihracat teşvikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Export incentives are regulatory, legal, monetary or tax programs designed to encourage businesses to export certain types of goods or services. Exports are goods produced in one country and then transported to another country for sale or trade. Exports are an important part of the exporting country's economy and contribute to that country's gross output. Export incentives are a type of economic support that governments provide to firms or industries within the national economy to help them secure foreign markets. A government that provides export incentives often does so to keep domestic products competitive in the global market. Export incentives implemented in Turkey consist of the decision on state aids for export provided by the Ministry of Economy, Kosgeb supports, VAT exemption, exemption from other taxes, duties and fees, free zone privileges, export supports provided to companies with special status within the scope of customs regimes. Automotive sector, which is one of the sectors that Turkey provides export incentives, plays an important economic role for Turkey with its contribution to other sectors, its positive impact on employment and its pioneering role in the transfer of advanced technologies, in addition to the added value it creates. In this study, export incentives provided in the automotive sector will be examined.