Çorum Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi 19 hk 2211 numarada kayıtlı şiir mecmûası (inceleme- metin ve MESTAP'a göre tasnifi)
Çorum Hasan Paşa Library of manuscripts poetry mecmu'a recorded in 19 hk 2211 (Review-transcription and classification according to MESTAP)
- Tez No: 720883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYAN NİZAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 878
Özet
Mecmû'alar, Klasik Türk edebiyatının ana kaynaklarını destekleyici kaynaklar olmaları bakımından oldukça önemli eserlerdir. Antoloji niteliğindeki bu eserler mürettiblerinin edebî zevki penceresinden oluşturuldukları devre ışık tutmaları bakımından paha biçilmezdir. Tezimizin konusu olan Çorum Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi 19 Hk 2211 numarada kayıtlı Mecmû'a bir şiir mecmû'asıdır. Eser iki ayrı Mecmû'a görünümünde ve toplam 173 varaktan oluşmaktadır. Yaptığımız numaralandırmaya göre toplam 707 şiir/şiir parçasından oluşmaktadır. Mecmû'a'da 15-17. yüzyıllar arasında yaşamış 118 farklı şaire ait şiirlerin olduğu tespit edilmiştir. Nitekim kime ait olduğu tespit edilemeyen 46 şiir/şiir parçası bulunmaktadır. Yaşadığı yüzyıl tespit edilemeyen şairlerin de bu yüzyıllar arasında yaşadığı düşünülmektedir. Çalışmada mecmû'alar hakkında genel bilgiler verilmiş, 19 Hk 2211 numaralı Mecmû'a tanıtılmış ve incelenmiştir. Mecmû'a'nın çeviri yazılı metni verilmiş ve MESTAP'ın önerdiği şekilde dökümü yapılmıştır. Anahtar Kavramlar: Klasik Türk Edebiyatı, Mecmû'a, Mecmû'a-i Eş'âr, MESTAP Bilim Kodu: 31402
Özet (Çeviri)
Mecmû'as, are very important works in terms of supporting the main sources of Classical Turkish literature. These anthological works are invaluable in point of shedding light on the era in which they were created regarding the aesthetic taste of the editors. The subject of our thesis, Çorum Hasanpaşa Manuscripts Library 19 Hk 2211 registered Mecmû'a is a poetry mecmû'a. The work consists of two separate mecmû'a and a total of 173 pages. According to our numbering, there are 707 poems in total. İn the 15-17. the betwen centuries journal who lived. It has been determined that there are poems belonging to 118 different poets. As a matter of fact, there are 46 poems to whom it belongs. It is thought that the poets whose century of life cannot be determined also lived between these centuries. In the study, general information about the mecmû'a was given, the Mecmû'a numbered 19 Hk 2211 was introduced and examined. The transcribed text of the Mecmû'a was given and the transcript was made as suggested by MESTAP. Key Terms: Classical Turkish Literature, Mecmû'a, Mecmû'a-i Eş'âr, MESTAP Science Code: 31402