İhracat teşviklerinin Türk mobilya sektörü ihracatı üzerindeki etkileri
The impact of export incentives on the export of Turkish furniture sector
- Tez No: 584695
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İhracat teşvikleri, ülkelerin uluslararası pazarlara açılmasını sağlamak ve ihracat kapasitesini arttırarak ekonomi büyümeyi sağlamaktadır. Mobilya sektörü, imalat sektörünün üretim değeri, girişim ve istihdam sayısı ile önde gelen alt sektörlerindendir. Mobilya sektörünün kapasitesi, dış pazarda değerlendirilememekte ve mobilya sektörünün ihracatının toplam ihracat içindeki payı düşük düzeyde kalmaktadır.İhracat teşviklerinin toplam ihracat içindeki payına bakıldığında, teşviklerin oldukça düşük kaldığı görülmüştür Eximbank kredilerinin sektörlere göre dağılımına bakıldığında %2 paya sahip olarak son sırada yer aldığı görülmüştür. Dört firma ile mülakat yapılarak teşviklerin etkileri hakkında bilgiler toplanmıştır. Yapılan mülakat sonucunda, teşvik kullanım ortalamasının yaklaşık %20 düzeylerinde kaldığı görülmüştür. Verilen cevaplara göre sektörde en yoğun başvurulan teşvik modelinin seyahat ve fuar desteği olduğu sonucuna varılmıştır. Destek prosedürlerinin ayrıntılı ve uzun olduğu, dolayısıyla uygulama sürecinde sorun yaşandığı görülmüştür. Bu nedenle, mobilya sektörünün ihracatına yönelik teşvik programları yürütülmeli ve üreticilere yönelik eğitim seminerleri ve teşvik programları düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Export incentives provide the countries to open up to international markets and increase their export capacity, thus enabling economic growth. The furniture sector is one of the leading sub-sectors of the manufacturing sector with production value, number of enterprises and employment. The capacity of the furniture sector cannot be evaluated in the foreign market and the share of the exports of the furniture sector in total exports remains low.When the share of export incentives in total exports is considered, it is seen that incentives are very low. According to the distribution of Eximbank loans by sectors, it is seen that it has the second place with 2% share. Four companies were interviewed to gather information about the effects of incentives. As a result of the interviews with four companies, the average of incentive use remained around 20%. According to the answers given, it is concluded that the most intensively applied incentive model in the sector is travel and fair support. Support procedures were detailed and lengthy, hence there were problems in the implementation process. For this reason, incentive programs for export of furniture sector should be conducted and training seminars and incentive programs should be organized for producers.