Kronik faz KML hastalarında tirozin kinaz inhibitörlerinin tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi
Efficiency of tyrosin kinase inhibitors in chronic phase CML patients: A single center experience
  1. Tez No: 720892
  2. Yazar: FERHAT ÇAÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN HAYDAROĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç:Merkezimizde takip edilen kronik faz kml hastalarının tedavisinde kullanılan tirozin kinaz inhibitörlerinin etkinliğini inceleyip,gerçek yaşam verilerini tek merkez olarak sunmak ve EMR ve MMY yanıtın uzun dönemde hastalık sonuçları ile ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji polikliniğine 2007-2021 yılları arasında başvuran, en az 1 yıl TKİ tedavisi alan, sitogenetik ve moleküler yanıtı düzenli olarak takip edilen 184 hasta çalışmaya alınmıştır Sağkalım analizleri Kaplan Meier analizi ile gerçekleştirilmiştir. Analizler SPSS 22.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the effectiveness of tyrosine kinase inhibitörs used in the treatment of chronic phase KML patients followed in our center and present real-life data as a single center and to determine the relationship between EMR and MMY response and disease outcomes in the long-term. Materials and Methods:184 patients, who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Şahinbey Research and Practice Hospital Hematology outpatient clinic between 2007-2021, received TKI treatment for at least 1 year, and whose cytogenetic and molecular responses were followed regularly, were included in the study.Survival analyzes were performed by Kaplan Meier analysis. Analyzes were carried out with the help of SPSS 22.0 program. A significance level of .