Diyetisyenlerde COVID-19 korkusu, sağlıklı beslenme takıntısı ve akdeniz diyeti bağlılığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between fear of COVID-19, HEALTHY nutrition obsession and mediterranean diet adherence in dieticians
- Tez No: 720897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı; diyetisyenlerde Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) korkusu, sağlıklı beslenme takıntısı (ortoreksiya nervoza) ve Akdeniz diyeti uyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya, 22 yaş ve üzeri diyetisyen unvanına sahip olan 626 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların genel bilgileri, beslenme alışkanlığı ve uyku düzeni sorgulanmış, COVID-19 korkusu ölçeği, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), Ortoreksiya Nervoza Ölçeği- 11 (ORTO-11) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)-kısa form uygulanmıştır. Katılımcıların ölçeklerden aldığı ortalama puan COVID-19 korkusu ölçeği için 17,03± 5,30, ORTO-11 için 27,78± 3,93, MEDAS için 7,87± 1,79'dur. Kadın katılımcıların (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between fear of Coronavirus disease 2019 (COVID-19), healthy nutrition obsession (orthorexia nervosa) and adherence to the Mediterranean diet in dietitians. This study included 626 participants who is 22 years old and older, have degree as a dietitian. General information, dietary habits and sleep patterns were questioned, fear of COVID-19 scale, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), Orthorexia Nervosa Scale-11 (ORTO-11) and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)-short form were applied. The mean score was 17.03±5.30 for the fear of COVID-19 scale, 27.78±3.93 for ORTO-11 and 7.87±1.79 for MEDAS. Fear of COVID-19 was found significantly higher in female participants (p0.05).