Hemodiyaliz hastalarında reikinin yorgunluk ve konfor düzeyine etkisi
The effect of reiki on fatigue and comfort in hemodialysis patients
  1. Tez No: 720898
  2. Yazar: MELEK YEŞİL BAYÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, uzaktan reikinin hemodiyaliz uygulanan hastalarda yorgunluk ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla tek kör, randomize paralel kontrollü ve deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Özel Nefroloji Diyaliz Merkezi'nde tedavi alan 150 hemodiyaliz hastası, örneklemini ise 61 birey oluşturdu. Katılımcılar çalışma ve kontol grubuna rastgele atandı. Veriler Kişisel Tanıtım Formu, Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmada girişim grubundaki hastalara hemodiyaliz gününden bir önceki gece olmak üzere, 4 hafta boyunca haftada 3 kez 36-40 dk süre ile uzaktan reiki uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir girişim yapılmaksızın kurum politikasına uygun olarak rutin tedavi uygulandı. Elde edilen veriler Shapiro Wilk, Repeated Measures, Student t, Pearson ki-kare, Likelihood Ratio ki-kare ve Fisher Exact ki-kare testleri kullanılarak değerlendirildi. Girişim ve kontrol grubundaki hastaların tanıtıcı özellikleri bakımından istatistiksel olarak benzer olduğu tespit edildi (p>0,05). Hastaların kronik böbrek yetmezliği dışında en fazla hipertansiyon (%63,3), koroner arter hastalığı (%66,7), ve diyabet (%40,0) hastalığına sahip olduğu, hemodiyaliz sonrasında ise daha çok yorgunluk (%100,0), kaşıntı (%60,0) ve uykusuzluk (%40,0) yaşadıkları belirlendi. Uzaktan reiki grubundaki hastaların 2. ölçüm ve 3. ölçüm Yorgunluk Şiddeti Ölçeği puan ortalamasının 1.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a single-blind, randomized, parallel-controlled and experimental study to determine the effect of remote reiki on the level of fatigue and comfort in hemodialysis patients. The population of the study consisted of 150 hemodialysis patients receiving treatment at the Private Nephrology Dialysis Center, and the sample consisted of 61 individuals. Participants were randomly assigned to the study and control groups. Data were collected using the Personal Information Form, Fatigue Severity Scale and General Comfort Scale. In the study, remote reiki was applied to the patients in the intervention group for 36-40 minutes, 3 times a week for 4 weeks, the night before the day of hemodialysis. The patients in the control group received routine treatment in accordance with the institution's policy without any intervention. The obtained data were evaluated using Shapiro Wilk, Repeated Measures, Student t, Pearson chi-square, Likelihood Ratio chi-square and Fisher Exact chi-square tests. It was found that the patients in the intervention and control groups were statistically similar in terms of their descriptive characteristics (p>0.05). Except for chronic renal failure, the patients mostly had hypertension (63.3%), coronary artery disease (66.7%), and diabetes (40.0%). It was determined that patients experienced more fatigue (100.0%), itching (60.0%) and insomnia (40.0%) after hemodialysis.