Beşinci sınıf öğrencilerinin afet ve acil durum yönetimi bilgisinin kalıcılığı üzerine bir araştırma: Iğdır ili örneği
A research on the stability of disaster and emergency management knowledge of fifth grade students: The case of İğdir
  1. Tez No: 720930
  2. Yazar: ELİF SENA KAVLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Afetler, acil durumlar, kazalar ve ilk yardım gerektirecek çeşitli olaylar sıklıkla yaşanmaktadır. Birey olayın içerisindeki biri olabilirken bazen de dışarıdan müdahale edecek, hayat kurtaracak kişi konumunda bulunabilir. Bu durumlar karşısında bireyin vereceği tepki ve sergileyeceği eylemler hayatın kurtulmasına ya da sonlanmasına sebep olabilir. Bu sebeple okullardaki eğitimde kişinin afet ve acil durum ile ilk yardım eğitimleri hakkında önemli bir yeterliliğe sahip olması çok mühimdir. Bu çalışmada, ilköğretim birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar afet ve acil durum yönetimi konusunda verilen bilgilerin kalıcılığı ve kriz anında bilgiyi kullanma becerisini belirlemek amaçlanmıştır. Ulusal ve uluslararası literatür incelenmiştir. Belirlenen amaç doğrultusunda ilköğretim müfredatları ve ders kitapları incelenerek afet ve acil durum ile kriz anına yönelik kazanımlar belirlenmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Örneklemin geneli yansıtması amacıyla merkez, ilçe ve köyden rastgele belirlenen üç ortaokulun beşinci sınıf öğrencileri çalışmaya katılmıştır. Araştırmaya 73 öğrenci katılım sağlamıştır. Görüşme soruları ilköğretim dördüncü sınıfa kadar öğrencilere verilen öğretim programında yer alan afet ve acil durum ile kriz anına yönelik kazanımlardan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Bu kapsamda beşinci sınıf öğrencilerinin acil ve afet yönetimi konusundaki bilgi düzeyi yapılan görüşmeler ile belirlenmiştir. Net bilgiye yönelik sorular doğru yanlış olarak sınıflandırılarak sayısal veriler ile sunulmuştur. Görüşmelerin analizinden elde edilen verilere göre; ilköğretim dördüncü sınıfa kadar afet ve acil durum ile kriz anına yönelik öğrencilere verilen bilgilerde nispeten kalıcılık sağlanmaktadır. Fakat bilgiyi uygulamaya dönük büyük eksiklikler bulunmaktadır. Öğrencilerin verilen ipuçlarından yola çıkarak en iyi tanıdığı ve ne yapması gerektiğini bildiği afetlerin deprem, sel ve yangın olduğuna ulaşılmıştır. Diğer afetler ve yapılması gerekenler konusunda katılımcıların yeterli bilgiye sahip olmadığına ulaşılmıştır. İlkyardım bilgisi konusunda öğrencilerde büyük eksiklikler bulunmaktadır. Acil numaraların çoğu karıştırılmaktadır. Araştırma sonucunda öğrencilere verilen afet ve acil durum ile ilgili bilgilerin kalıcılığının sağlanamadığı ve yeterlilik düzeyinin ihtiyacı karşılamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters, emergencies, accidents and various incidents that require first aid are frequent. Although the individual is involved, he may also be in the position of a person who will intervene from the outside and save lives. In the face of these situations, the individual's reaction and actions can lead to the salvation or end of life. Therefore, it is very important that a person has an important competence in disaster and emergency and first aid education in schools. In this study, it is aimed to determine the persistence of the information given about disaster and emergency management from first to fourth grade and to determine the use of information in times of crisis. National and international literature reviewed. In line with the determined purpose, the primary curriculum and textbooks were examined and gains were determined for disasters and emergencies and crisis moments. Qualitative research method was used. In order to reflect the general example, fifth graders from three randomly selected secondary schools from the center, district and village participated in the study. 73 students participated in the study. Interview questions are prepared based on the achievements and crisis moments for disasters and emergencies in the curriculum given to students until the fourth grade of primary education. In this context, the level of knowledge of fifth graders on emergency and disaster management was determined by interviews. Questions about open information were classified as true and false and presented with numerical data. According to the data obtained from the analysis of the interviews; Until the fourth grade of primary school, the information given to students about disasters, emergencies and crises is relatively permanent. However, there are major shortcomings in the application of information. Based on the tips given by the students, it was concluded that the disasters that the students knew best and knew what to do were earthquakes, floods and fires. It was concluded that the participants did not have enough information about other disasters and what to do. Students have major shortcomings in first aid information. Most of the emergency numbers are mixed. As a result of the research, it was determined that the information about the disaster and emergency given to the students could not be maintained and the level of proficiency did not meet the needs.