Ortaokul öğrencilerinin çoklu zekâ alanları ve blok tabanlı programlamaya yönelik öz-yeterlilik algılarının incelenmesi
Investigation of secondary school students' multiple intelligences and perceived self-efficiency related to block-based programming
  1. Tez No: 720935
  2. Yazar: MEDİHA AYŞEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM ZİYA PERDAHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocuklara programlamayı öğretmek amacıyla pek çok bilgisayar programı ve robotlar eğitim pazarına sunulmuştur. Bu teknolojiler arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Scratch ile çocuklar blok tabanlı programlama dilini kullanarak bilgisayar programlama mantığını öğrenmektedirler. Çoklu zekâ teorisi kişinin sahip olduğu bilişsel becerileri kategorilere ayırarak açıklamaya çalışmaktadır. Bu teoriye göre insanlar belli bilişsel becerilere yatkın olabilirler. Bu bilişsel beceriler 8 zekâ alanına ayrılmaktadır: matematiksel/mantıksal, sözel/dilsel, görsel/uzamsal, duyumsal/müziksel, içsel/öze dönük, sosyal/kişiler arası, bedensel/kinestetik ve doğasal zekâ. Çoklu zekâ teorisine göre mantıksal zekâ alanı baskın olan kişilerin meslek seçimlerinde mantık ve matematik konularına ağırlıklı meslekler seçilmesi önerilir. Ör: muhasebeci, bilgisayar mühendisi, bilgisayar programcısı, yazılımcı vs. Bu teoriye göre çocukların zekâ alanlarındaki baskın alanın/alanların tespit edilmesi ile onların meslek seçimine erkenden yönlendirilmesi mümkün olabilir. Bu tezde,“Çocukların çoklu zekâ alanları ile blok tabanlı programlama dili olan Scratch'e yatkınlıkları arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”araştırma sorusuna cevap aranmıştır. Öğrencilerin çoklu zekâ alanlarından bazıları ile blok tabanlı programlamaya yönelik öz-yeterlilik algıları arasında anlamlı bir ilişki olduğu hipotez olarak öne sürülmüştür. Bunun için, blok tabanlı Scratch platformunda programlama etkinlikleri yapan ortaokul düzeyindeki öğrencilerin blok tabanlı programlamaya ilişkin öz-yeterlilik algıları ve bu öğrencilerin çoklu zekâ alanları arasında anlamlı bir ilişki olup almadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu 45 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada iki ölçek kullanılmıştır. Ölçeklerden biri“Çoklu Zekâ Kuramı Değerlendirme Ölçeği”, diğeri ise“Blok Temelli Programlamaya İlişkin Öz-yeterlik Algısı Ölçeği”dir. Araştırma sonucunda, ortaokul öğrencilerinin blok tabanlı programlamaya yönelik öz-yeterlilik algıları ile çoklu zekâ alanlarının bazıları ile pozitif yönde, anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many computer programs and robots have been presented to the education market in order to teach programming to children. Among these technologies, children learn computer programming logic by using block-based programming language with Scratch developed by Massachusetts Institute of Technology. The Gardner's theory of multiple intelligences tries to explain the cognitive skills of a person. According to this theory, people may be predisposed to certain cognitive abilities. These cognitive abilities are divided into 8 intelligence types: mathematical/logical, verbal/linguistic, visual/spatial, sensory/musical, intrapersonal, social/interpersonal, bodily/kinesthetic, and natural intelligence. According to the theory of multiple intelligences, it is recommended that people with a dominant logical intelligence type choose professions that are focused on logic and mathematics. According to this theory, it may be possible to guide pupils to the choice of profession early by identifying the dominant type(s) in their intelligence types. Research question of the thesis was:“Is there a significant relationship between pupil's multiple intelligence types and their predisposition to Scratch, which is a block-based programming language?”. It has been hypothesized that there is a significant relationship between some of the students' multiple intelligence types and their self-efficacy perceptions towards block-based programming. For this purpose, it is aimed to determine the self-efficacy perceptions of the students at the secondary school level who do programming activities on the block-based Scratch platform and the multiple intelligence types of these students, and to determine whether there is a significant relationship between the intelligence types. The research group consists of 45 secondary school students. Quantitative research methods were used in the study. Two scales were used in the study. One of the scales is the“Multiple Intelligence Theory Evaluation Scale”and the other is the“Self-efficacy Perception Scale for Block-Based Programming”. As a result of the research, positive and significant correlations were found between the self-efficacy perceptions of middle school students towards block-based programming and some of the types intelligence.