Tip-1 chiari malformasyonlarında dekompresyon ve vertikal insizyon ile tek kat duroplasti cerrahisinin klinik sonuçlarıa
Clinical results of decompression and single layer duroplasty with vertical incision in TYPE-1 chiari malformations
  1. Tez No: 720934
  2. Yazar: AHMET SANCAR TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BARUTÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Chiari tip I malformasyonunda cerrahi tedavide; dekompresyon, dekompresyon sonrası duroplasti ve durasplit tekniği kullanılmaktadır. Ayrıca bizim cerrahi tekniğimizde olduğu gibi duranın sadece parietal yaprağını vertikal insizyonlar ile açarak akordiyon şeklinde dura genişlemesi sağlanmaktadır. Bu işlem BOS fistülü, serebellum ve beyin sapı herniasyon riskinin azaltılmasına önemli katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda araştırmamızın amacı; Chiari tip I malformasyonu tanısı ile duroplasti ve durasplit tekniğinden farklı olarak, BOS fistülü, serebellum ve beyin sapı herniasyonu riskini azaltmak amacıyla dekompresyon ve vertikal insizyonla tek kat duroplasti cerrahisi tekniği uygulanan hastaların sonuçlarının, klinik ve radyolojik olarak retrospektif değerlendirilmesidir. Araştırma T.C. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 04.01.2022-E.220530 tarih ve sayı numaralı izni ile Chiari Tip I tanısı almış 13 erkek 21 kadın hasta ile yapılmıştır. Hastalarda dekompresyon ve dural genişleme yapıldıktan sonra Chicago Chiari ölçeği, VAS ve Boyun özürlülük indeksi ile hastaların klinik özelliikleri değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 33.91±10.86 iken preop VAS 7.88, postop VAS 3.21, Chicago chiari son durum skalası-postop 6. ay sonucu ise 13.97 olarak tespit edildi. Boyun özürlülük sorgulama anketinden preop alınan puan 23.50 iken postop 6. ayda 12.03, 1. yılda ise alınan puanın 11.50 olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the surgical treatment of Chiari type I malformation; decompression, post-decompression duroplasty and durasplit technique are used. In addition, as in our surgical technique, only the parietal leaf of the dura is opened with vertical incisions and accordion-shaped dural expansion is achieved. This procedure makes a significant contribution to reducing the risk of CSF fistula, cerebellum and brain stem herniation. In this direction, the aim of our research is; to evaluate retrospectively the clinical and radiological results of patients with chiari type 1 malformation who was performed single-layer duroplasty with decompression and vertical incision to reduce the risk of CSF fistula, cerebellum and brain stem herniation, unlike duroplasty and durasplit technique. Research the study was conducted with 13 male and 21 female patients diagnosed as Chiari Type I, with the permission of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, Clinical Research Ethics Committee, dated and numbered 04.01.2022-E.220530. After decompression and dural expansion were performed, the clinical features of the patients were evaluated with Chicago Chiari scale, VAS and Neck disability index. While the mean age of the patients was 33.91±10.86, the preoperative VAS was 7.88, the postoperative VAS was 3.21, and the Chicago chiari -postop 6th month result was 13.97. While the preoperative score from the neck disability questionnaire was 23.50, it was found to be 12.03 at the postoperative 6th month and 11.50 at the 1st year.