Uluslararası ticarette lojistik performansın ihracat performansına ve firma performansına etkisi: Konya ili üzerine bir uygulama
The effect of logistics performance on export performance and company performance in international trade: An application on Konya province
  1. Tez No: 720945
  2. Yazar: DAMLA BALTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda küreselleşen dünya şartları nedeniyle sınırların tamamen yok olması ve oluşan yoğun rekabet, ürün ve hizmetlerin daha düşük bütçe ile taşınması gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Bundan dolayı da firmaların lojistik faaliyetlerini rakip firmalara göre daha etkin ve verimli yönetmeleri onlara avantaj sağlayacaktır. Lojistik sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler, lojistiğin dış ticaretin gelişmesinde önemli bir rol üstlenmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada, Konya ilinde faaliyet gösteren 122 ihracatçı firmadan anket yöntemi ile veriler toplanmış ve yapılan analizler sonucu firmaların lojistik performansı, ihracat performansı ve ekonomik büyümesi arasında doğru orantılı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca Lojistik performans endeksi detaylandırılmış ve ülkelerin lojistik performansları değerlendirilip birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to the conditions of a globalized world, borders have completely disappeared and the intense competition that has occurred has led to the need to transport products and services with a lower budget. Therefore, it will be advantageous for companies to manage their logistics activities more effectively and efficiently than competing companies. Positive developments in the logistics sector have led to the fact that logistics plays an important role in the development of foreign trade. In this study, data were collected from 122 exporting companies operating in Konya province by survey method and as a result of the analyses, a decisively proportional relationship was found between the logistics performance, export performance and economic growth of the companies. In addition, the Logistics performance index has been detailed and the logistics performance of the countries has been evaluated and a number of recommendations have been presented.