Muslim-majority states in human rights regimes: Prospects of progress
İnsan hakları rejimlerinde müslüman-çoğunluk ülkeler: Gelişim olasılıkları
  1. Tez No: 720962
  2. Yazar: EFDAL EMİNE KALDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İslam ve insan haklarının uyuşmazlığı, önde gelen Müslüman-çoğunluk ülkelerin görecelik iddiaları ve bu ülkelerin düşük insan hakları karneleri nedenleri ile genel algı, insan haklarını ve Müslüman çoğunluk ülkeleri, ayrı tutmaktadır. Ancak, insan hakları doğrusal bir şekilden ziyade kesintili ve kısım kısım gelişmiş ve mevcut ileri kurumsallaşması 20. Yüzyıl ürünü olup, Müslüman çoğunluk ülkeler bu sürecin tamamen dışında kalmamıştır. Bu ülkeler, BM-merkezli insan hakları rejimine dahil olmayı tercih etmiş, norm oluşturulma sürecine katılmış, temel insan hakları enstrümanlarına taraf olmuş ve hatta OIC bünyesinde bölgesel bir rejimin oluşturulması için adım atmıştır. Ancak bu katılım, eşit derecede insan hakları gelişimini beraberinde getirmemiştir. Katılımları, katılım nedenleri ve düşük karnelerini anlayabilmek üzere realism, liberalism ve yapısalcılığın temel bakış açılarından değerlendirilmiştir. BM merkezli rejiminin tespit edici (declaratory) oluşu, Müslüman çoğunluk ülkelerin anlaşmara seçici bir şekilde taraf olması ve OIC bünyesinde oluşturulan etkisiz rejim, Müslüman çoğunluk ülkelerin, liberallerin iddia ettiği üzere insan haklarının manevi üstünlüğüne ikna oluşları ya da uluslararası sistemin gücü nedeniyle bu rejimlere katılmadığını göstermektedir. İnsan haklarının meşruiyet kazandırıcı gücü ve BM merkezli sisteme katılımın beraberinde getirdiği düşük maliyet daha etkili olmuştur. Bu nedenle, insan haklarının üstünlüğüne dayalı bir ilerleme pek mümkün görünmemekte olup, realist ve yapısalcıların öne sürdüğü ön şartların oluşması insan haklarının ilerlemesini sağlayacak anlamlı katılım için daha olası görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Popular perception disassociates human rights and Muslim-majority states resting on claims of incompatibility between Islam and human rights, relativist arguments put forward by leading Muslim-majority states and poor human rights records in these countries. However, human rights have progressed not in a linear manner but more in a discontinuous and fragmentary manner, and the status of advanced institutionalism is a 20th century development which did not leave Muslim-majority as outliers. They opted for joining the UN-centered human rights regime, participated in norms creation, acceded to major human rights instruments, and even took a step for forming a cross-regional regime within the OIC. Yet, such engagement has not been accompanied by an equal progress of human rights in each. Their engagement was assessed by major standpoints of realism, liberalism, and constructivism to understand the reasons of engagement but poor records. UN-centered regimes' being a declaratory regime, Muslim majority states' selective accession to treaties and ineffective regime created under the OIC suggest that Muslim-majority states did not participate in these regimes with a genuine persuasion on the moral appropriateness of human rights or due to the strength of the international system as liberalism would claim. Legitimacy power of human rights and the low cost associated with the participation in UN-centered regime were more determinant. Therefore, progress of human rights solely relying on superiority of human rights is not likely to happen while the emergence of underlying conditions suggested by realists and constructivist are more plausible for meaningful engagement to yield progress.