Duygusal zekânın performans üzerindeki etkisinde lider-üye etkileşiminin aracılık rolü: Perakende sektöründe bir araştırma
The mediating role of leader-member exchange in the effect of emotional intelligence on performance: A research in the retail sector
  1. Tez No: 720961
  2. Yazar: ŞİLAN ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ŞEFİKA DOĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Organizasyonlar, küreselleşmeye ve teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak rekabet avantajı elde edebilme, organizasyonel başarıyı yakalayabilme çabası içerisinde bulunurlar. Bu çaba içerisindeki kurumlar için duygusal zekâ önemli ve gerekli bir kavram olarak görülmektedir. Kişilerin kendilerinin ve başkalarının duygularının farkında olduğu ve bu duyguları yöneterek sağlıklı ilişkiler geliştirdiği bir kavram olan duygusal zekâ; kendi duygularını değerlendirme, başkalarının duygularını değerlendirme, duygu kullanımı ve duygu düzenlemesi alt boyutlarından oluşmaktadır. Son zamanlarda örgütsel davranış alanında yürütülen çalışmalar, duygusal zekâ kavramının farklı birçok değişkenle ele alındığını göstermektedir. Bu değişkenlerden biri de çalışanların gösterdikleri etkinlik düzeyi olan performanstır. Bu çalışmada, duygusal zekâ alt boyutlarının performans üzerindeki etkisinde lider-üye etkileşiminin aracılık rolü araştırılmıştır. Verilerin anket yöntemiyle elde edildiği araştırmanın örneklem grubunu, Mersin ilinde faaliyet gösteren 289 perakende hizmet sektörü çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin analizi, SPSS Statistics 25 ve Smart PLS 3 programları ile gerçekleştirilmiş olup etkinin yönü ve şiddeti tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, duygusal zekâ alt boyutlarının performans üzerindeki etkisinde lider-üye etkileşiminin aracılık rolü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations strive to gain competitive advantage and achieve organizational success by adapting to globalization and technological developments. Emotional intelligence is seen as an important and necessary concept for institutions in this effort. Emotional intelligence, which is a concept in which people are aware of their own and others' emotions and develop healthy relationships by managing these emotions; it consists of the sub-dimensions of evaluating one's own emotions, evaluating the emotions of others, using emotion and emotion regulation. Recent studies in the field of organizational behavior show that the concept of emotional intelligence is handled with many different variables. One of these variables is performance, which is the level of effectiveness of employees. In this study, the mediating role of leader-member exchange in the effect of emotional intelligence sub-dimensions on performance was investigated. The sample group of the research, in which the data were obtained by the survey method, consists of 289 retail service sector employees operating in Mersin. Analysis of the research data was carried out with SPSS Statistics 25 and Smartpls 3 programmes, and the direction and severity of the impact was determined. As a result of the analysis, it was determined that the leader-member exchange has a mediating role in the effect of emotional intelligence sub-dimension on the job performance of the employees.