Kronik boyun ağrılı bireylerde ağrışiddeti, engellilik düzeyi ve vücutfarkındalığının incelenmesi
  1. Tez No: 720974
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİZ BELGEN KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma kronik boyun ağrılı bireylerde ağrı şiddeti, engellilik düzeyi ve vücut farkındalığı parametrelerini ayrı ayrı değerlendirerek aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla planlandı. Yöntem: Çalışmamıza dâhil edilme kriterlerine uyan, yaş ortalaması 43,23±15,42 yıl olan toplam 115 kronik boyun ağrılı hasta dâhil edildi. Bu hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Hastaların ağrı şiddetini ölçmek için Vizuel Analog Skala'sı, engellilik düzeyi için Boyun Özür Göstergesi Anketi, vücut farkındalığı için Vücut Farkındalık Anketi ve servikal eklem hareket açıklıkları ölçümü için gonyometre kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine pain severity, disability level, and body awareness parameters in chronic neck pain patients by evaluating the relationship in them one by one. Methods: A total of 115 chronic neck pain patients with a mean age of 43.23±15.42 years were included in our study. The demographic characteristics of these patients were recorded. Visual Analog Scale (VAS) for measuring patients' pain severity, neck disability index questionnaire for disability level, body awareness questionnaire for body awareness and goniometer for cervical joint range of motion were used.