Rize sahil şeridinde deniz seviyesi değişiminin yağışla ilişkisi
The relationship of sea level change and precipitation in Rize coast
  1. Tez No: 721004
  2. Yazar: SERKAN TÜRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ SÜME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu deniz seviyesine yakın kıyı alanlarında yaşamlarını sürdürmektedir. Yine tarım alanları, turizm sektörü tesisleri ve limanlar gibi ekonomik getirisi fazla olan yapılar da sahil bölgelerinde yer almaktadır. Bu durum üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz için de geçerlidir. Bu sebeple, küresel iklim değişimlerine bağlı olarak, yağışlar neticesinde deniz seviyesinde meydana gelen alçalma ve yükselmelerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Deniz Seviyesinde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi için kullanılan temel veri alma yöntemi, deniz kıyılarında kurulan mareograf istasyonlarıdır. Bu çalışmanın temel amacı; Rize sahil şeridinde yağışa bağlı olarak deniz seviyesindeki değişimlerin mareograf istasyonları aracılığıyla tespit edilerek yapılacak mühendislik çalışmalarına katkı sağlamaktır. Bu amaçla, 2011 yılında Rize Riport Limanına kurulan elektronik şamandıralı mareograf istasyonuna ek olarak 2020 yılında İyidere ve Çayeli Limanlarına mekanik şamandıralı mareograf istasyonları ilave edilmiştir. Alınan sayısal veriler yağış verileriyle birlikte değerlendirilerek deniz seviyesi değişiminin yağışla ilişkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak, bölgeye Temmuz ve Ağustos aylarında artan yağış miktarıyla deniz seviyesinde de artı yönde gözle görülür yükselme olduğu, Kasım ayında ise en düşük seviyeye indiği görülmüştür. Yılın diğer aylarında deniz seviyesindeki değişimlerin yağışlı günlerle doğru orantılı olarak grafiksel bir değişim gösterdiği görülmüştür. Bununla birlikte, zaman zaman yağışların anlık etki göstermediği, hatta bazı zamanlar deniz seviyesindeki değişimlere etkisinin birkaç gün sürdüğü anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Like our country which is surrounded by seas on three sides, the majority of the world's populations live in coastal areas close to sea level and structures with high economic values such as agricultural areas, tourism sector facilities and ports are also located in coastal areas. For this reason, according to the depending on global climate changes, it is important to determine the rise and fall in sea level as a result of precipitation. The basic data acquisition method used to determine the changes in the sea level is the mareograph stations established on the sea coasts. The main purpose of this study it is to contribute to the engineering studies to be carried out by detecting the changes in sea level due to precipitation on the Rize coastline through mareograph gauge stations. For this purpose, in addition to the electronic buoy mareograph gauge station installed in Rize Riport Port in 2011, mechanical buoy mareograph gauge stations were added to the İyidere and Çayeli Ports in 2020. The numerical data obtained were evaluated together with the precipitation data and the relationship between sea level change and precipitation was investigated. As a result, it has been observed that there is a visible increase in the sea level in the positive direction with the increasing amount of precipitation in the region in July and August, and it decreased to the lowest level in November. It has also been observed that the changes in sea level in other months of the year show a change in direct proportion to the rainy days. However, it has been understood that precipitation does not have an instant effect from time to time, and sometimes the effect on sea level changes takes a few days.