Silifke-Mut (Mersin) karayolu Kargıcak civarındaki kütle hareketinin değerlendirilmesi
Evaluation of mass movement in Silifke-Mut (Mersin) highway close to Kargıcak
  1. Tez No: 721003
  2. Yazar: MUHAMMET NURDUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET TAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Silifke'nin kuzey tarafında Kargıcak Mahallesinde aşırı yağışların arkasından Silifke-Mut ilçelerini birbirine bağlayan D-715 Karayolu'nun Km 31+300-31+500 arasında 8 Ocak 2020 tarihinde oluşan kütle hareketi değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, farklı tarihlerde insansız hava aracı (İHA) ile çekilen fotoğraflardan, fotogrametrik yöntem kullanılarak elde edilen sayısal yükseklik modeli ile heyelanın yüzeysel farklılıkların zamansal değişimi ortaya konulmuştur. Yine bu fotoğraflardan elde edilen sayısal yüzey modeli ile morfometrik analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen morfometrik analizler sonucunda heyelanın haritalama çalışmaları yapılmıştır. Heyelan sonrası, kayma derinliği ile jeolojik birimlerin indeks ve jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla açılmış olan sondajlardan örselenmiş ve örselenmemiş numuneler alınarak laboratuvar deneyleri gerçekleştirilmiş ve zemin sınıflaması yapılmıştır. Ayrıca açılmış olan sondaj kuyularına yerleştirilen inklonometre okumalarından elde edilen veriler kullanılarak heyelanın zamansal değişimi ortaya konulmuştur. İnklinometre okumalarına göre heyelanın rotasyonel kayma olduğu ve en fazla kayma derinliğinin 34 m olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as a master thesis, the mass movement of the D-715 Highway, which connects Silifke-Mut districts, between Km 31+300-31+500 on January 8, 2020, after heavy rains in Kargıcak District, on the north side of Silifke, was evaluated. In this evaluation, the temporal variation of the surface differences of the landslide was revealed with the digital elevation model obtained using the photogrammetric method from the photographs taken with an unmanned aerial vehicle (UAV) on different dates. Again, morphometric analyzes were carried out with the digital surface model obtained from these photographs. As a result of the morphometric analyzes obtained, mapping studies of the landslide were carried out. After the landslide, disturbed and undisturbed samples were taken from the borehole in order to determine the slip depth and the index and geomechanical properties of the geological units, laboratory tests were carried out and soil classification was made. In addition, the temporal variation of the landslide was revealed by using the data obtained from the inclonometer readings from installed the drilled boreholes. According to the inclinometer readings, it was found that the landslide was rotational slip and the maximum slip depth was 34 m.