Gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) mayaların izolasyonu ve probiyotik etkilerinin araştırılması
Isolation and investigation of probiotic effects of yeasts in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)
  1. Tez No: 721005
  2. Yazar: ÖZGE ÇAYLI BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİRE IŞIL DİDİNEN, PROF. DR. ERTAN EMEK ONUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, gökkuşağı alabalıklarının bağırsaklarından probiyotik maya suşlarının izolasyonu, identifikasyonu, in vitro ve in vivo probiyotik özellikleri araştırılmıştır. Bunun için, öncelikle sağlıklı gökkuşağı alabalıklarının bağırsaklarından maya suşlarının izolasyonu yapılmıştır. Daha sonra, izole edilen maya suşlarının bakteriyel balık patojenlerine (Lactococcus garvieae, Vagococcus salmoninarum, Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri ve Aeromonas hydrophila) antimikrobiyal etkileri (çukur difüzyon agar testi) ve adezyon kabiliyetleri, safra tuzlarına ve düşük pH şartlarına toleransları, hidrofobisiteleri ve gökkuşağı alabalıklarındaki patojeniteleri araştırılmıştır. Maya suşlarının tür teşhisleri ITS gen bölgesi sekans analizi ile gerçekleşmiştir. Seçilen aday probiyotik mayalar gökkuşağı alabalıkları yemlerine ileve edilerek 35 günlük besleme denemesi yapılmıştır. Besleme denemesi sonucunda maya suşlarının balıklarda serum immünolojik parametreleri, serum biyokimyası ve L. garvieae'ye karşı hastalık direnci üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, izole edilen iki maya izolatının hidrofobik özellikte olduğu, safra tuzlarına ve asidik şartlara tölerenslı oldukları, patojenlere in vitro antagonizm göstermedikleri, tüm patojenlere adezyon özelliği gösterdikleri ve gökkuşağı alabalıkları için patojenik olmadıkları belirlenmiştir. Maya suşları Candida zeylanoides Y12-3 ve Hyphopichia pseudoburtonii Y12-1 olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, isolation, identification, in vitro and in vivo probiotic properties of yeast strains from the intestines of rainbow trout were investigated. For this, first of all, yeast strains were isolated from the intestines of healthy rainbow trout. Then, antimicrobial effects (well diffusion agar assay) and their ability to adhere to bacterial fish pathogens (Lactococcus garvieae, Vagococcus salmoninarum, Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri and Aeromonas hydrophila), their tolerance to bile salts and low pH conditions, hydrophobicity and their pathogenicity in rainbow trout was investigated. Identification of yeast strains was performed by ITS gene region sequence analysis. Feeding trial was carried out by adding selected candidate probiotic yeasts to rainbow trout feeds for 35 days. After the feeding experiment, effects of yeast strains on serum immunological parameters, serum biochemistry and disease resistance against L. garvieae in fish were investigated. As a result of the study, it was determined that the two yeast isolates were hydrophobic, tolerant to bile salts and acidic conditions, not show in vitro antagonism to pathogens, showed adhesion to all pathogens and not pathogenic for rainbow trout. Yeast strains were identified as Candida zeylanoides (Y12-3) and Hyphopichia pseudoburtonii (Y12-1). As a result of feeding experiment with these yeast strains, serum myeloperoxidase and lysozyme activities were not affected (P>0.05).