Aktif - RC tabanlı doğrusal olmayan elektronik devrelerin nümeriz analizi
Numerical analysis of nonlinear electronic circuits based on active- RC
  1. Tez No: 721061
  2. Yazar: NUMAN DERDA ÖZKUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFIZ ALİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimiyle beraber haberleşme sistemleri her geçen gün daha verimli ve daha az maliyetli hale gelmiştir. Böylelikle haberleşme ağlarına ve haberleşme sistemlerine var olan ilgi artırmıştır. Elektronik ve yarı iletken teknojilerinin de gelişmesiyle, tüm bu sistemlerin aralarındaki iletişim ve bağlantıların ortaya çıkartabileceği problemlere bir çözüm üretilmektedir. Bu sistemlerdeki dalga (sinyal) formlarını anlamak için simülasyon (benzetim) yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, aktif- RC tabanlı doğrusal olmayan elektronik devrelerde gerçekleşen transient olayların matematiksel modellerinin nümerik analizi için algoritmalar geliştirmektir. Dolasıyla, tezde elde edilen araştırma sonuçların, doğrusal olmayan devre elemanları içeren değişik elektronik devrelerin çalışma ve tasarım otomasyonunda ortaya çıkan problemlerin çözümüne teorik ve pratik katkı sağlamıştır. Elektronik devrede kullanılan çeşitli bileşenlerin (alan etkili transistör, bipolar transistör ve varistör) akım-gerilim karakteristiklerini (AGK) belirleyen mevcut bağlantılar analiz edilip, gerilim ve akım arasındaki matematiksel ilişkiler belirlenmiştir. Ayrıca, incelenen elektronik devrede, deneysel verilerinin analitik olarak belirlenmesine olanak sağlayan yaklaşım (aproksimasyon) fonksiyonları belirlenmişitr.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, communication systems have become more efficient and less costly day by day. Thus, the interest in communication networks and communication systems has increased. With the development of electronic and semiconductor technologies, a solution is produced to the problems that may arise from the communication and connections between all these systems. Simulation methods are widely used to understand wave (signal) forms in these systems. In this thesis, it is aimed to develop algorithms for numerical analysis of mathematical models of transient events in active RC-based nonlinear electronic circuits. Therefore, the research results obtained in the thesis made a theoretical and practical contribution to the solution of the problems arising in the operation and design automation of various electronic circuits containing nonlinear circuit elements. The current connections that determine the current-voltage characteristics (CVC) of various components (field effect transistor, bipolar transistor and varistor) used in the electronic circuit are analyzed and the mathematical relationships between voltage and current are determined. In addition, the approximation functions that allow the analytical determination of the experimental data in the examined electronic circuit have been determined.