Kitle ve İlke dergileri ışığında TSİP'nin Kıbrıs meselesine yaklaşımı
TSIP's approach to the Cyprus issue in consideration of Kitle and İlke journals
- Tez No: 721073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP), 16 Haziran 1974'te kurulan sosyalist bir partidir. Parti, işçi sınıfının, devrimci sürecin başını çekmek ve sonuna kadar götürmek zorunda olduğunu vurgulamıştır. Bu bağlamda aynı görüş çerçevesinde çıkarılan Kitle ve İlke dergilerine sıklıkla demeçler vermiştir. Kitle, TSİP tarafından 1974 yılından itibaren yayınlanan haftalık siyasi gazete niteliği taşımaktadır. Dergi bir yandan işçi sınıfının ideolojik, politik ve örgütsel bağımsızlığını korumak ve örgütsel yapıyı geliştirip, güçlendirmek, geniş kitlelere yayılmak, demokratik güçlerin ortak mücadele birliğini yaratmak amacıyla kurulmuştur. İlke ise ilk sayısını Ocak 1974'te çıkarmış, aylık inceleme, yorum ve belge dergisidir. Bilimsel sosyalist siyasal hareket karşındaki, ideolojik sorunlara cevap getirme, bilimsel teorinin çeşitli konularındaki öğretilerini ve dünya işçi sınıfı partilerinin dünya devrimci süreci konusundaki görüşlerini Türkiye'de kadrolar arasında özümsetme ve yaygınlaştırma çabalarını yetkin bir teorik düzey ve bilimsel ciddiyetle devam ettirmeyi amaçlamış bir dergidir. TSİP'nin ülkede yaşanan birçok meseleyle bu dergiler aracılığıyla ilgilendiği ve düşüncelerini aktardığı görülmektedir. Özellikle kuruldukları dönem Türkiye'nin gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden Kıbrıs meselesi ile ilgili gerek konferanslarda gerekse de dergi ve gazetelerde fikirlerini beyan etmişlerdir. Bu dönem içerisinde ülkenin iç siyasetinin hareketli geçtiği görülmektedir. Buna karşın Kıbrıs'ta yaşanan gerilimler ve sonrasında ada'ya yapılan askeri müdahale, Türkiye'de mevcut iç siyaset sürtüşmelerini bir süreliğine ara verilmesine neden olmuştur. Bu kapsamda değerlendirilen Kıbrıs meselesi hem TSİP ekseninde hem de Kitle ve İlke dergileri ekseninde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey Socialist Workers' Party is a socialist party which was established on 16 June 1974. It mainly emphasized that the working class must own and lead the revolutionary struggle in a passionate way. In this regard, the Party has made its statements frequently through“Kitle'' and ”Ilke“ journals that were also published to support the same standpoint. ”Kitle“ was actually the political journal that has been published weekly by the Party itself as of 1974. This journal has been founded originally to protect the ideological, political and organizational independence of the working class, to strengthen the organizational structure, to reach the larger masses and last but not least to create a common union of struggle within the democratic forces. On the other hand, Ilke magazine, published its first issue in January 1974, is a monthly review, commentary and document magazine. It was founded with the purpose of solving the ideological issues against the scientific socialist political movement and spreading the various disciplines of scientific theory and the views on global revolutionary struggle pointed out by the working class parties all over the world across the Turkish working class in a competent stance based on theoretical and scientific knowledge. The Party has leveraged from both journals to express its views about many issues in the country. Especially in the first years of the Party's foundation, the Cyprus issue was one of the significant topics in the Turkish agenda and it has expressed its views about this issue in the conferences they attended and also through the newspapers and journals. This period was very hectic in terms of the internal political issues till the military intervention to override the tension in Cyprus. In this context Cyprus issue is evaluated both from the perspective of the Party and the journals of ”Kitle“ and ”Ilke".