A posthumanist study of the dystopian novel: Margaret Atwood's Oryx and Crake, Jeanette Winterson's The Stone Gods, David Mitchell's Cloud Atlas
Margaret Atwood'un Antilop ve Flurya, Jeanette Winterson'ın Taş Tanrılar ve David Mitchell'ın Bulut Atlası distopya romanlarının posthümanist bakış açısından incelenmesi
- Tez No: 721074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZ BAĞÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Modernitenin yaşam pratikleri üzerindeki olumsuz etkisini gösteren yirminci yüzyıl distopya romanında yaşam politikası önemli bir husus olarak ortaya çıkar. Yirminci yüzyıl distopyası anthroposun yaşam pratiklerini düzenleyen otokratik rejimlere odaklanır. Gelişen teknoloji, artan çok uluslu şirketler ve ekolojik sorunlarla birlikte, çağdaş distopya insan-merkezli diskurdaki ötekileştirilmiş tüm diğer varlıklarla birlikte insanın da kırılganlığını ortaya çıkaran bir değişim gösterir. Çağdaş distopyadaki insan-merkezli olmayan bu eğilim eleştirel posthümanist bakış açısının farklılığı çeşitlilik olan görmesi ve modernitenin insan-merkezli bakış açısını eleştirmesi ile uyumludur. Bu çalışma çağdaş distopyada ortaya çıkan eleştirel posthümanist perspektifleri distopya romanının yaşam politikleri ile uyumlu olarak yeni bir kavramsallaştırmaya dikkat çekmektedir. Bu amaçla, bu çalışma zoe-yönelimli distopya roman kavramını çağdaş distopya romandaki insan olan ve olmayanın dolanıklığını destekleyen bir kavram olarak sunmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada Margaret Atwood'un Oryx and Crake (2003), David Mitchell'in Cloud Atlas (2004) ve Jeanette Winterson'ın The Stone Gods (2007) romanlarını eleştirel posthümanizm çerçevesinde zoe-yönelimli distopya romanın öncüleri olarak incelemektedir. Bu romanlar otokratik hükümetlerden çok uluslu şirketlere, doğa/kültür, insan/insan dışının dolanık ilişkiselliğine, distopya türündeki melez yapıya doğru geçişi ön plana almaktadır. Bu anlamda, çalışma çağdaş distopya romanında insan ve insan olmayan yaşam formları arasında karşılıklı kurulan bağın, kısıtlayıcı Hümanist tutuma tepki olarak, çeşitliliği kucaklayan bir tavır sergilediğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Demonstrating the adverse effects of modernity on life practices, the politics of life emerges as a significant issue in the twentieth century dystopia. The twentieth century dystopia focuses on autocratic regimes' regulating life practices of the anthropos. With the advanced technology, rising trans-national corporations and ecological concerns, the contemporary dystopian novel shows a gradual transformation by revealing the fragility of the human in a similar manner with the othered figures of human-centred discourse. This non-anthropocentric tendency in the post-millennial dystopia resonates well with critical posthumanist perspective in its ability to embrace the difference as a sign of multiplicity and critique of the human-centred mindset of modernity. This dissertation aspires to underline the critical posthumanist horizons emerging in the contemporary dystopia by offering a new conceptualization of dystopian novel in line with politics of life. With this aim, this study offers zoe-oriented dystopia as a new conceptualization to underpin the entanglement of human and non-human in the contemporary dystopian novel. The study offers a critical posthumanist reading of Margaret Atwood's Oryx and Crake (2003), Jeanette Winterson's The Stone Gods (2007), and David Mitchell's Cloud Atlas (2004), as precursors of zoe-oriented dystopia. These novels mark a transition in the dystopian novel genre in the twenty first century by foregrounding the following tenets: a transformation from autocratic governments towards trans-national organizations, an intertwined relationality of nature/culture together with human/non-human, and lastly hybridity on the genre level. This dissertation argues that the mutual bonding between human and non-human life forms offers a cherishing of multiplicity in the contemporary dystopia as a reaction to the restrictive attitude of Humanism.