Türkiye'de sermaye piyasasının gelişmesinde sigorta sektörünün rolü
  1. Tez No: 72108
  2. Yazar: HASAN OKAN VAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Ekonomik kalkınmanın yurtiçi tasarruflarla gerçekleştirilmesinde, küçük tasarrufları biraraya getirip büyük tutarlı fonlar haline dönüştürerek, verimli yatırım alanlarına kanalize eden sermaye piyasasının önemi oldukça büyüktür. Sermaye piyasasının birçok unsuru içerisinde, yukarıda belirtilen işlev bağlamında en önemlilerinden birisi de kurumsal yatırımcılardır. Sigorta, bir risk transfer mekanizması olmasının yanı sıra, topladığı primler aracılığıyla günümüzde gelişmiş ülkelerdeki en önemli kurumsal yatırımcılardan birisi haline gelmiştir. Sigorta sektörü bu açıdan değerlendirildiğinde, sermaye piyasasına sunabileceği uzun vadeli fonlarla, hayat sigortası branşının ayrı bir öneme haiz olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de sermaye piyasasının gelişmesinde sigorta sektörünün rolü üç ana bölüm çerçevesinde incelenmiştir: piyasa kavramı ve mali piyasalar, sigorta sektörü, Türkiye'de sermaye piyasasının gelişmesi ve gelişme sürecinde sigorta sektörünün rolü. Yapılan incelemelerden sonra, sermaye piyasasının hala Türk mali piyasalarının önemli bir parçası olamadığı ve reel sektörün yatırımlarını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu düşük maliyetli fınansal kaynakların temin edilmesinde etkin bir rol oynayamadığı görülmüştür. Yapılan incelemelerin ortaya koyduğu bir başka olgu ise, Türk sigorta sektörünün global sigorta pazarında çok küçük bir paya sahip olmasına karşın, açık ve reel bir gelişmenin varlığından söz edilebilmesidir. Fakat, bu gelişmenin Türk sermaye piyasasının gelişim sürecinde sigorta sektörümüzün büyük bir rol oynaması için yeterli seviyede olmadığı görülmektedir. Burada unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, büyük bir ekonomik potansiyele sahip olan ve gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'nin hem sermaye piyasamız hem de sigorta sektörümüz açısından gelecekte parlak bir ufuk vaat etmekte olduğudur. xu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the realisation of economic development through domestic savings, the importance of capital market which channels big amounts of funds to the productive investment fields by gathering small savings, is fairly high. Among many elements of the capital market, one of the most important is the institutional investor in the context mentioned above. Insurance, besides being a risk transfer mechanism, has become today one of the major institutional investors in developed countries through premium collecting. With this point of view, it can be easily seen that with the long-termed funds that it can offer, life insurance branch has a special importance in the development process of the capital market. In this study, the role of the insurance sector in the development of the capital market in Turkey is investigated through three main chapters: market concept and financial markets, insurance sector, the development of the capital market in Turkey and the role of the insurance sector in the development process. It has shown after these studies that our capital market isn't still an important part of the Turkish financial markets and doesn't play an effective role to meet low cost financial resource requirements of the real sector for its investments. It has also shown that although Turkey takes a very few part in the global insurance market, there is an evident and real progress in our insurance sector. But unfortunately this progress should still be accepted as insufficient to play a big role in the Turkish capital market's development. There is an important point that shouldn't be forgotten is that Turkey as a developing country with a big economic potential, promises both to our capital market and to our insurance sector a bright progress horizon in the near future. Xlll