Ortaöğretim okul müdürlerinin toksik liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between toxic leadership behaviours of secondary school principals and organizational citizenship behaviour of teachers
- Tez No: 721103
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları ile okul müdürlerinin toksik liderlik özellikleri ile arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılı Giresun ili Merkez ilçede bulunan MEB'e bağlı 19 lisede görev yapan 271 öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, 'Toksik Liderlik Ölçeği' ve 'Örgütsel Vatandaşlık Davranış Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, okul müdürlerinin toksik liderlik özellikleri ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Okul müdürlerinin toksik liderlik davranışları öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışlarını anlamlı şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to reveal the relationship between teachers' organizational citizenship behaviours and toxic leadership characteristics of school principals. In the research, a relational survey model has been used. The research sample consists of 271 teachers working at 19 high schools affiliated with MEB (Ministry of National Education of Turkey) in Merkez district of Giresun province in the academic year of 2020-2021. Personal information form,“Scale of Toxic Leadership”and“Scale of Organizational Citizenship Behaviour”were used as data collection tools. While analyzing the data, unpaired t-test, ANOVA test, correlation analysis and regression analysis were used. As a result of the research, there is a significant negative relationship between toxic leadership behaviours of school principals and organizational citizenship behaviour of teachers. Toxic leadership behavior predicts organizational citizenship behaviour of teachers in a significant way.