Kaynarca Höyük (Niğde-Bor Ovası) Kalkolitik Dönem çanak çömleği
The Chalcolithic Pottery Of Kaynarca Höyük (Niğde- Bor Plain)
- Tez No: 721112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİC LUC JEAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Volkanik Kapadokya bölgesinde yürütülen Niğde İli, Çamardı, Ulukışla ve Bor İlçeleri Yüzey Araştırması kapsamında tespit edilen Kaynarca Höyük'ten ele geçen çanak çömlekler bu tez kapsamında çalışılmıştır. Bor Ovası'nda Köşk Höyük yerleşimine 1 km uzaklıkta yer alan Kaynarca Höyük'ten toplanan 175 adet çanak çömlek parçası makroskopik gözlemlere dayanılarak analiz edilmiş ve veritabanı oluşturulmuştur. Bu veri tabanı ışığında belirlenen form ve mal grupları yerleşmeye yakın konumdaki çağdaşı yerleşimlerle karşılaştırılarak höyüğün bölge kronolojisindeki yeri anlaşılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak eldeki verilerden yola çıkarak Kaynarca Höyük yerleşiminden ele geçen çanak çömleğin çağdaş yerleşimlerle ve özelliklede Canhasan I ile karşılaştırılmasıyla yerleşimin İlk Kalkolitik Döneme tarihlenmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is the poterry recovered in Kaynarca Höyük, detected within the scope of the surface survey conducted in Çamardı, Ulukışla and Bor Districts of Niğde Province located in the volcanic Cappadocia region. 175 pieces of pottery collected from Kaynarca Höyük, located 1 kilometer from Köşk Höyük settlement in the Bor Plain, were analyzed based on macroscopic observations and a database was created. The place of the mound in the chronology of the region has been tried to be understood by comparing the forms and product groups determined in the light of this database with the settlements from the same period close to the settlement. In conclusion, based on the available data, it is possible that the settlement was dated to the Early Chalcolithic Period by comparing the pottery recovered from the Kaynarca Höyük settlement with the contemporary settlements, especially with Canhasan I.