Modeling of the hawkmoth wing and its implementation in a four-bar flapping wing mechanism
Atmaca güvesi kanadının modellenmesi ve kanat çırpma mekanizmasında uygulanması
- Tez No: 721118
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLUK BİLGE ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kanat çırpan mikro insansız hava aracının kanat çırpma mekanizmasında kullanılmak üzere bir atmaca güvesi (Manduca sexta) kanadını gerçekçi bir biçimde modellemektir. Kanat ilk olarak ANSYS/SpaceClaim programında modellenmiştir. Daha sonra ANSYS/Mechanical programında kanadın sonlu eleman modeli (FEM) üzerinde modal analiz yapılmış ve model doğrulanmıştır. Kanadın sonlu eleman modeli üzerinde ağ iyileştirme çalışması yapılmıştır. Gerçekleştirilen modal analiz sonuçlarının literatürdeki sonuçlarla örtüştüğü gözlemlenmiştir. Esnek çoklu cisim dinamikleri programı ADAMS kullanılarak basit bir düzlemsel dört çubuk mekanizması tasarlanmıştır. Tasarlanan kanat çırpma mekanizması atmaca güvesinin kanat çırparken yaptığı sekiz şeklini taklit edebilmektedir. Tasarlanan kanat modeli esnek cisim olarak mekanizma ile birleştirilmiş ve vakum koşullarında kanat çırpma simulasyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to accurately model the wing of a hawkmoth (Manduca sexta) to implement it in a flapping wing mechanism for a micro aerial vehicle (MAV). The wing is first modeled in ANSYS/SpaceClaim then the model is verified by performing modal analysis on the finite element model (FEM) of the wing in ANSYS/Mechanical. Grid refinement study is performed on the FEM. Results of the modal analysis of the modeled wing are compared to literature results and it is seen that both results are in good agreement. A simple planar four-bar mechanism is designed in the flexible multibody dynamics program ADAMS. The mechanism can perform a figure of eight shape when it is moving which mimics the flapping motion of the hawkmoth. FEM model of the wing is implemented to the mechanism as a flexible body and flapping simulations in vacuum conditions are conducted.