Modeling of the new sever system on Murat Reis Stream, Halil Rifat Paşa, İzmir
Murat Reis Deresi, Halil Rıfat Paşa, İzmir'deki yeni kanalizasyon sisteminin modellenmesi
  1. Tez No: 77362
  2. Yazar: İBRAHİM ERTUĞRUL SÖĞÜTLÜGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ACATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Su kaynaklan ve hidrolik mühendisliği çalışmaları her yıl tüm dünyada hızla gelişmektedir. Hidrolik mühendisliğinin ilgilendiği konulardan biri Fiziksel Modelleme'dir. Hidrolikte, büyük projeler gerçekleştirilmeden önce modelleri üzerinde çalışmak ve gerekli düzeltmeleri yapmak artık geleneksel hale gelmiştir. Modellemeye başvurulmasının ana nedeni sadece teorinin bir projeyi tüm birimleriyle incelemede bazen yetersiz kalabilmesidir. Sunulan bu çalışmanın konusu, Murat Reis Deresi, Halil Rıfat Paşa, İzmir/Türkiye'deki yeni kanalizasyon sistemi projesinin inşa edilmiş fiziksel modeli üzerinde incelenmesi ve daha sonra proje üzerindeki gerekli düzeltmelerin yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Water-resources and hydraulic engineering works are developing rapidly throughout the world every year. One of the subjects which hydraulic engineering deals with is Physical Modeling. In hydraulics, before constructing a great projects, it became traditional to work on their models first to analyze and correct them if necessary.The main reason for the modeling is that the theory may be insufficient to investigate a project with its all components. The objective of this presented study is to investigate the new sewer system project on Murat Reis Stream, HalilRifat Pasa, Izmir/Turkey on its constructed physical model, then to make necessary corrections on the project.