Katı atık düzenli depolama tesisi sızıntı sularının foto-fenton prosesiyle arıtılabilirliğinin araştırılması
Investigation of treatability of lanfill leachate with the photo-fenton process
- Tez No: 721117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sızıntı suları yüksek konsantrasyon değerlerine sahip, karmaşık yapısı ve arıtılmasının zor olması nedeniyle çeşitli çevre sorunlarına yol açmaktadır. Bu çalışmada katı atık sızıntı sularının arıtılması için ileri oksidasyon proseslerinden klasik fenton ve foto fenton prosesleri uygulanarak arıtım hedeflenmiştir. Sivas İli Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin sızıntı suyundan numuneler alınmıştır. Alınan numunelere değişken miktarlarda Fe+2 ve H2O2 dozları eklenerek denemeler yapılmıştır. Optimum değerler belirlenmiştir. Fe+2 ve H2O2 dozunun etkisi, reaksiyon süresi, ışık yoğunluğunun arıtım üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında sızıntı sularının fenton ve foto fenton proseslerinde KOİ giderim verimleri izlenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda en iyi 23±2 ˚C'de 400 rpm hızlı 90 rpm yavaş karıştırmada toplam 45 dakikalık reaksiyon süresinde, pH değeri 3 olarak klasik fenton prosesinde 300 mg/L Fe+2/ 500 mg/L H2O2'de %62,7 KOİ giderimi, foto fenton prosesinde ise en iyi arıtım; 64 watt ultraviyole lamba altında, 300 mg/L Fe+2/1000 mg/L H2O2 değerinde %89 en iyi KOİ giderimi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Leachate waters cause various environmental problems due to their high concentration values, complex structure and difficult treatment. In this study, treatment of solid waste leachate was aimed by applying classical fenton and photofenton processes, which are advanced oxidation processes. Samples were taken from the leachate of the Sivas Solid Waste Landfill Facility. Experiments were made by adding varying amounts of Fe+2 and H2O2 doses to the samples taken. Optimum values have been determined. The effects of Fe+2 and H2O2 dose, reaction time, light intensity on purification were investigated. In this thesis study, the COD removal efficiencies of leachate in Fenton and Photo Fenton processes were monitored. As a result of the experiments, the best reaction time was 23±2 ˚C at 400 rpm fast 90 rpm slow mixing, in a total reaction time of 45 minutes, with a pH value of 3 in the classical Fenton process, 62% in 300 mg/L Fe+2/ 500 mg/L H2O2, 7 COD removal, the best treatment in the photofenton process; It was observed that under 64 watt ultraviolet lamp, the best COD removal of 89% at 300 mg/L Fe+2/1000 mg/L H2O2.