Zaman yönetimi ve işletme yöneticileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 72113
  2. Yazar: PELİN ÇİTKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
VI ÖZET Zaman Yönetimi konusunda seçilen tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölüm, zaman yönetimi konusunda genel kavram tanım ve teorik bilgilerden, İkinci Bölüm, ise yöneticilerin zaman yönetimi konusundaki tutumlarını belirlemeye yönelik bir araştırmadan oluşmaktadır. Birinci Bölüm konularını kendi içinde şu şekilde açıklamak mümkündür; Birinci bölümün alt bölümlerinden ilki zaman kavramını açıklayıp önemini belirtmektedir. Burada zamanın daha çok bir 'kaynak' oluşu ve diğer sahip olduğumuz kaynaklardan farkı açıklanmaktadır. İkinci olarak zaman yönetiminin tanımı yapılmakta; 'zaman yönetiminden' genel olarak anlaşılan yanlış anlamalar giderilmeye çalışılmaktadır. Konumuz işletme yöneticilerinin zaman yönetimi konusundaki tutumlarını belirlemeye yönelik olduğundan 'yöneticilikte zaman yönetiminin önemi' de üçüncü kısımda ele alınmıştır. Dördüncü bölüm yöneticilerin yönetimsel faaliyetlerinin ve bunun dışında uğraştıkları günlük işlerinin ayrıntılı olarak açıklandığı bir bölümdür. Bu faaliyetler daha çok kendilerine ayrılan zaman açısından değerlendirilmiştir. Beşinci alt bölümden itibaren sırasıyla zaman tuzaklarının sıralanması, tanınması zaman tuzaklarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler işlenmiştir. Zaman tuzakları yöneticilerin kendinden kaynaklanan zaman tuzakları ve dışarıdan kaynaklanan zaman tuzakları olarak ikiye ayrılmıştır. Zaman tuzaklarının ortadan kaldırılması konusunun işlendiği altıncı alt bölümde ; amaç ve önceliklerin belirlenmesi, günlük tutulması, planlama, yetki devri, kişisel düzen, toplantı yönetimi ve günlük işler sırasında karşılaşılan zaman tuzakları, sebepleri bu tuzaklarının önlenmesinin önemi ve adı geçen tuzaklardan nasıl kurtulunulacağı ile ilgili açıklamalar yer almaktadır. Çalışmanın iki bölümünü yöneticilerin en fazla karşılaştıkları zaman tuzaklarına karşı tutumları ve bu tuzakların genel olarak zaman yönetiminin etkinliğine olan etkilerini belirlemeye yönelik bir araştırma oluşturmaktadır. Araştırmada incelenen zaman tuzakları altıncı alt bölümde ele alman zaman tuzakları ile parelellik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The thesis study which had been chosen about 'time management' consists of two chapters : The first chapter presents the general consept, defination and theorical information about the time management and the second chapter presents a survey for defining the attitudes of the managers about the time management. The subject of the first chapter can be explained as the following : The first sub chapter of the first part explains the consept of time and it's significance. Present it has been explaining that the time is a source and it's different from the other sources we have in life. The second part explains the time management and solves the problem with misunderstandings about it. Because our subject is the manager's time management attitudes ; the importance of the time management in managing has been dealing with the part three. The fourth part is about explaining the managers' management functions and everyday jobs in detail. These jobs have been explaining related to time spend on. Starting with the fifth part, there are time traps, diagnosing and stopping them.The time traps consist of two parts as because of the managers themselves and because of the external reasons.With the sixth part the subject of which stopping the time traps, there are the subject of defining the aims and priority of the jobs, keeping time schedules, planning, delageting, personal organization, meeting management and the other time traps we meet with the everyday jobs, their reasons, the importance of stopping them and what to do stop them. The second chapter is a survey which tries to define the traps of the managers meet mostly, their attitudes against of them and the effect of the traps on the managers time using and management. The time traps which had been taken for the survey is parallel with the traps on the sixth chapter.