Z kuşağı tüketicilerin online ateş fırtınalarına olan tutumu: krizin ciddiyeti, kriz ilginliği ve çevrimiçi katılım ilişkisi
Attitude of generation z consumers toward online firestorms: The relationship between the severity of the crisis, crisis involvement and online participation
  1. Tez No: 721142
  2. Yazar: MERVE BOŞNAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sosyal medya, markanın hedef kitlesiyle çift yönlü ve eş zamanlı etkileşim kurmasına imkân vermektedir. Bu özellikler, kriz durumlarında markanın aleyhine işleyebilmektedir. Çünkü, markayı tüketicilerin ağızdan ağıza yayılan yüksek sayıda olumsuz mesajıyla (e-WOM) aniden karşı karşıya bırakmaktadır.“Ateş fırtınası”adı verilen bu olgu; marka imajını, itibarını ve tüketici-marka ilişkisini zedelemektedir. Bu çalışmanın amacı; Z kuşağı tüketicilerin ateş fırtınasına yönelik tutumunu ve ateş fırtınasının marka tutumuna etkisini ortaya koymak, tüketicilerin sosyal medya kullanımının, kriz ciddiyet algısının ve ilginliğinin ateş fırtınasına katılım davranışına etkilerini araştırmaktır. Araştırmada; sosyal medya ateş fırtınasının marka tutumunu olumsuz etkilediği, tüketicilerin kriz ciddiyet algısı ve kriz ilginliğiyle ateş fırtınasına katılım arasında olumlu bir ilişki olduğu ve söz konusu değişkenlerin ateş fırtınasına katılımdaki değişimin %15,5'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media allow brands to instantly interact with its consumers through dialogue. Such features can work against the brand in crisis situations where it suddenly had to face with a high numbers of negative word-of-mouth (e-WOM) messages by the consumers. This phenomenon is called“social media firestorm”which damages the brand image, reputation, and consumer-brand relationship. The purpose of this study is to examine the attitudes of Gen Z consumers towards firestorms, to investigate the effects of firestorms on brand attitude and to assess the relationship between consumers' social media use, crisis severity perception, crisis involvement and their firestorm participation. The results of the study provide that social media firestorm negatively affects brand attitude, there is a positive relationship between consumers' perception of crisis severity, their crisis involvement, and their participation in the firestorm. These variables explain 15,5% change in consumers' firestorm participation.