Applying machiavellian discourses to Russian hybrid warfare
Makyavelyan söylemlerin Rus hibrit savaşına uygulanması
- Tez No: 721143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez Rusya Federasyonu'nun Hibrit Savaş konseptini uygulamasının altında yatan gereksinimleri, temel olarak devletin bekasını bütün idealist düşüncelerin üzerinde tutarak devlet adamının değişen şartların gereksinimlerine uyum sağlamasını gerektiren Makyavelist siyaset felsefesinin kavramsal çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Rusya Federasyonu'nun yakın tarihinde şahit olduğu Çeçen Savaşları, Renkli Devrimler ve Arap Baharı hareketleri gibi belli başlı olayların yanı sıra Rus toplumunun hibrit unsurlara yönelik tarihsel yatkınlığının, Rusya Federasyonu'na askeri düşüncesini savaşın hibrit bir haline doğru güncellemesi ve rakiplerine karşı özgün bir Hibrit Savaş konseptini kavramsallaştırması konularında öncülük ettiğini öne sürmektedir. Bu kapsamda, Rus modern savaş anlayışı, özellikle 2014 yılındaki Kırım müdahalesinin ardından siyasi, askeri, kültürel, teknolojik ve dini bileşenleri içerisinde barındıran hibrit bir yapıya evrilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the underlying necessitates related to the implementation of the hybrid warfare concept by the Russian Federation within the conceptual framework of Machiavellian political philosophy that prerequisites well-being of the state above all the idealist considerations, thereby requiring the statesman to adapt to whatever changing circumstances necessitate. This thesis claims that certain political and military events that the Russian Federation has witnessed in the near history, such as the Chechen Wars, the Color Revolutions and the Arab Spring movements, together with the historical predisposition of Russian society to hybridity aspects, have led it to update its military thinking towards a hybrid nature of warfare and conceptualize a distinctive hybrid warfare concept against its competitors. Within this scope, Russian understanding of modern warfare, especially as of the Crimean intervention in 2014, has evolved into a hybrid structure that incorporates political, military, cultural, technological and religious elements.