Research on the moderator role of the workplace on the impact of motivation and organizational commitment on work performance
Motivasyon ve örgütsel bağlılığın iş performansı üzerindeki etkisinde çalışma yerinin moderatör rolü üzerine araştırma
- Tez No: 721148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı motivasyon ve organizasyonel bağlılığın iş performansına etkisinde uzaktan çalışmanın düzenleyici rolünün araştırılmasıdır. Çalışmada kavramların biribirleriyle olan ilişkisi nicel araştırma yöntemi ile açıklanmaya çalışılmıştır. Online anket ile toplanan 321 kişilik bir verinin incelendeği çalışmada motivasyon ve organizasyonel bağlılık ile iş performansı arasında anlamlı bir korelasyon çıkmamış olup, uzaktan çalışma da düzenleyici olarak gözükmemektedir. Ancak uzaktan çalışma ile organizasyonel bağlılık arasında negatif korelasyon bulunmuştır. Bunun yanında motivasyon ile ise pozitif korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the moderator role of remote working in the effect of motivation and organizational commitment on job performance. In the study, the relationship of the concepts with each other was tried to be explained with the quantitative research method. In the study, which analyzed the data of 321 people collected with an online questionnaire, no significant correlation was found between motivation and organizational commitment and job performance, and remote work does not seem to be a regulator. However, a negative correlation was found between remote work and organizational commitment. In addition, a positive correlation was found with motivation.