Recep Seyhan'ın eserlerinde nesneler dünyası
Objects in Recep Seyhan's texts
- Tez No: 721147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Recep Seyhan'ın beş hikâye kitabı ve bir romanında maddi nesnelerin bireyde, toplumda ve kurmaca metinlerde oynadığı roller üzerinde durmuştur. Türk edebiyatında yapılan çalışmalarda, edebî metinlerdeki nesnelerin dünyasına yönelişin özgün bir çözümlemesi üzerine pek fazla durulmaz. Bu eksikliği bir nebze de olsa yaptığımız çalışmayla gidermek düşüncesindeyiz. Kuramsal çerçeve içerisinde nesneler üzerine eğildiğimiz bu çalışmanın ilk bölümünde kurmaca eserlerindeki nesneleri incelediğimiz Recep Seyhan'ın hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde nesnenin ne olduğuna; nesne-birey, nesne-toplum, kurmaca-nesne ilişkilerine; fetişizmin psikanalizin ve nostaljinin nesnelerle ilişkili hâllerine ve bunlarla birlikte özdeşleyim (einflühlung) kuramına odaklanılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise nesnelerle ilintili olarak çözümleme yapabilmek için kurmaca eserlerdeki nesneler, üç özgün sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Bunlar nostalji özlemini içeren nesneler, bireyin modernite ile ilişkisi bağlamında nesneler, toplum psikolojisini ele alan nesneler şeklinde ifade edilebilir. Seyhan'ın kurmaca eserlerinde karakterlerin genellikle yaşadığı duygusal eksiklikleri nesneler üzerinden gidermeye yöneldiğine, böylelikle nesnelerin özdeşleştirilmesine imkân verdiğine, yer verilen nesnelerin modernite eleştirisi bağlamında da değerlendirildiğine ve tespit edilen nesnelerin salt anlamsal durumlarının yanında özdeşleştiğine veya nostaljiye göndermeler yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Recep Seyhan's five story books and one novel focused on the roles of material objects in the individual, society and fictional texts. Studies in Turkish literature do not focus much on an original analysis of the orientation to the world of objects in literary texts. We think that this deficiency can be compensated for a little bit with our work. In the first part of this study, in which we focus on objects within the theoretical framework, the life, art and works of Recep Seyhan, whose fictional works are examined, are emphasized. In the second part, what the object is; object-individual, object-society, fiction-object relations; focused on fetishism, psychoanalysis, and nostalgia in relation to objects, as well as on the theory of identification (einflühlung). In the third part of the thesis, in order to be able to analyze the objects in relation to the objects, the objects in the fictional works are subjected to three original classifications: objects dealing with nostalgia, objects in the context of modernity criticism, objects dealing with the object-society relationship. It has been witnessed that in Seyhan's fictional works, the characters tend to eliminate the emotional deficiencies they usually experience through objects, thus allowing the objects to be identified, the objects included are also evaluated in the context of modernity criticism, and the identified objects are identified with their purely semantic status or make references to the past, namely nostalgia.