Preterm erken membran rüptürü olan gebe hastalarda tenaskin-C ve hepsidin seviyelerinin erken membran rüptürünü öngörmedeki rolü
The role of tenascin-C and hepcidin levels in predicing early rupture of membrane in pregnant patients with ruptured preterm early membranes
- Tez No: 721158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada tenascin-C ve hepsidin değerlerinin preterm-erken membran rüptürü (P-EMR) erken tanısını öngörmedeki yeri araştırılmıştır. Yöntem: Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde, 31.03.2021-15.03.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş prospektif kohort çalışmasıdır. 18-45 yaş P-EMR tanısı almış 24. - 37. gebelik haftası aralığında, 100 hasta“vaka grubu”olarak, 24.-37. gebelik haftası arasında bulunan 100 sağlıklı gebe ise“kontrol grubu”olarak çalışmaya dahil edildi. Gebelere ait özellikler (yaş, gebelik haftası, beden kitle indeksi, gravida, parite, doğum şekli) ve laboratuvar parametreleri (C-reaktif protein [CRP], lökosit, nötrofil, hepsidin, tenascin-C) düzeyleri kaydedildi. Bulgular: Gebelik haftası kontrol grubunda ortalama 31.47 ± 3.73 iken, P-EMR grubunda 31.35 ± 4.49 idi (p = 0.954).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the role of tenascin-C and hepcidin values in predicting the early diagnosis of preterm-premature rupture of membranes (PPROM) was investigated. Method: This procpective cohort study was carried out in Van Yüzüncü Yıl University (YYÜ) Dursun Odabaşı Medical Center Gynecology and Obstetrics Polyclinic between 31.03.2021 and 15.03.2022. On the specified dates, 100 pregnant patients with PPROM between 24-37 weeks of gestation and between the ages of 18-45 were included in the study as the“case group”, and 100 healthy pregnant women between 24-37 weeks of gestation were included in the study as the“control group”. The characteristics of the pregnant women (age, gestational week, body mass index, gravida, parity, birth type) and laboratory parameters (C-reactive protein [CRP], leukocyte, neutrophil, hepcidin, tenascin-C) levels were recorded. Results: While the mean week of gestation was 31.47 ± 3.73 in the control group, it was 31.35 ± 4.49 in the P-EMR group (p = 0.954).