Preterm erken membran rüptürü olan gebelerde serum amiloid a protein seviyesinin normal gebelerle karşılaştırılması
Comparison of serum amyloid a protein level between pregnants with preterm premature membrane rupture and normal pregnants
  1. Tez No: 281861
  2. Yazar: HATİCE KAYABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TAYFUN ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Preterm erken membran rüptürü olan gebelerde ve koriyoamnionit olan preterm EMR hastalarında maternal ve kord kanı SAA değerlerini, membran rüptürü olmayan gebelerle kıyaslamak, bir akut faz reaktanı olan SAA'nın riskli hastalarda EMR ve koriyoamnioniti öngörmedeki yeterliliğini araştırmaktır.Yöntem: Gebelik yaşı 26-37 haftalar arası, 20 preterm EMR'li gebe ve yine bu haftalar arasında su gelişi olmadan başka bir obstetrik nedenle başvuran 20 gebe çalışmaya alındı. Hastaların demografik, reprodüktif bilgileri, mevcut gebelikteki tanımlayıcı bilgileri (gebelik haftası, EMR süresi, koriyoamnionit bulgularının olup olmaması) kaydedildi. Her iki gruptaki gebelerden, doğumdan en geç bir saat sonra, venöz kan alındı. Doğum esnasında, umblikal kordun plasental tarafından kord kanı 6 ml alındı. Serum Amiloid A (SAA) düzeyleri ELISA metodu ile belirlendi.Bulgular: EMR hastalarının ortalama SAA değerleri 80µg/ml, kontrol grubundaki hastaların SAA değeri ortalama 10 µg/ml ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı(p < 0,05). Aynı fark bu grupların kord kanlarında da mevcuttu. EMR'li annenin kord kanında SAA ortalama 84µg/ml, kontrol grubu kord kanında ise 7,4 µg/ml olarak ölçüldü (p < 0,05). Klinik koriyoamnionit (n=9) tespit edilen hastalarda SAA (107 µg/ml) , hem koriyoamnioniti olmayan EMR hastalarından (n=11) hem de kontrol grubundan (n=20) istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti (p < 0,05). Neonatal sepsis olan bebeklerin (n=7) SAA değerleri septik olmayan bebeklerle (n=33) karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p > 0,05). Pnömoni (n=6) tanısı olan bebeklerin SAA değerleri de pnömoni olmayan bebeklerden (n=34) istatistiksel olarak farklı değildi(p > 0,05).Sonuç: Maternal SAA seviyeleri preterm erken membran rüptürü hastalarında anlamlı şekilde yükselmiştir. Klinik koriyoamnionit hastalarında da SAA seviyelerindeki artış hem EMR hastalarına göre hemde EMR'si bulunmayan gebelere göre yüksektir. EMR için risk faktörü bulunan gebede ve fizik muayene ile tanısı kesinleştirilememiş şüpheli EMR hastalarında, maternal kanda bakılan SAA'nın yüksek olarak tespit edilmesi, bu hastaların tanısının kesinleştirilmesinde bir marker olarak kullanılabileceğini düşündürdü. Ayrıca konservatif takip edilen EMR hastasının SAA değerinin daha da yükselmesi koriyoamnionit için hekimi uyarabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: To examine maternal and cord blood SAA levels in preterm PROM patients with corioamnionitis and patients with preterm premature rupture of membrane with pregnant women without membrane rupture and to investigate qualification of SAA, an acute phase reactant, in predicting PROM and corioamnionitis in patients under risk.Method: Twenty pregnant women, with preterm PROM, at gestational age of 26 ? 37 Weeks, and another 20 pregnant women who applied due to another reason, but without membrane rupture were enrolled into the study. Demographics, reproductive details, descriptive details in current pregnancy (gestational week, duration of PROM, presence/absence of corioamnionitis findings) were recorded. Venous blood sample was obtained not later than one hour from pregnant women included in either group. During delivery, 6 ml cord blood was sampled from placental side of umbilical cord. Serum Amyloid A (SAA) levels were measured using ELISA method.Results: Mean SAA value of patients with PROM was 80 µg/ml, while SAA value in the control group was averagely 10 µg/ml and the difference was statistically significant (p < 0,05). The same difference was also present in cord blood samples. Mean SAA value in cord blood of mother with PROM was 84µg/ml, while it was measured as 7.4 µg/ml in cord blood obtained from control group (p < 0,05). SAA level (107 µg/ml) in patients found to have clinical corioamnionitis (n=9) was significantly higher than that of patients with both corioamnionitis and PROM (n=11) and that of control group (n=20) (p < 0,05). SAA levels of newborns with neonatal sepsis (n=7) were compared with non-septic newborns (n=33) and no statistically significant difference was observed (p > 0,05). Of newborns with diagnosis of pneumonia (n=6), SAA levels were not statistically different than that of newborns without pneumonia (n=34; p > 0,05).Conclusion: Maternal SAA levels significantly increased in patients with preterm premature rupture of membrane. The increase in SAA levels of patients with clinical corioamnionitis was higher than that of both patients with PROM and pregnant women without PROM. The high level of SAA in pregnant woman having risk factor for EMR and in suspected PROM patients, whom the diagnosis could not be finalized with physical examination, supposed that SAA may be used as a marker for final diagnosis of those patients. Moreover, further increase of SAA level in PROM patient, who is conservatively monitored, may warn the physician with regards the corioamnionitis.