Nevşehir bölgesi bims fabrikalarında elmeri İSG gözlem yöntemi uygulamaları
Applications of elmeri OHS observation methods in bims factories in nevşehi̇r region
  1. Tez No: 721170
  2. Yazar: ALİ DEDE SAVUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada Nevşehir bölgesindeki beş ayrı bims üretim fabrikasında iş sağlığı ve güvenliğine (İSG) yönelik ortaya çıkabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi ve alınması gereken tedbirlerin tespiti amaçlı ELMERİ® İSG gözlem yöntemi kullanılmıştır. Orijinalinde imalat sektöründe kullanılan mevcut form, bims üretim fabrikalarına uyarlanarak bir takım ifade değişiklikleri faaliyet alanları ve faaliyetler göz önüne alınarak yeni bir gözlem formu oluşturulmuştur. Her bir işletmeye periyodik sıklıklarla gözlem amaçlı ziyaretler yapılmıştır. Bu ziyaretler esnasında hazırlanmış olan formlar kullanılmıştır ve her bir işletme ikişer kez ziyaret edilmiştir. İSG açısından işletmelerde belirlenen eksiklikler firma yetkililerine aktarılmıştır. Alınması gereken önlemler işletme yetkililerine bildirilerek risk faktörlerinin aza indirgenmesi amaçlanmıştır. Bu uygulamaların sonucunda bims fabrikaları İSG açısından bünyesinde bulundurduğu genel durumlar hakkında veriler ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarına göre; elde edilmiş olan ELMERİ® gözlem puanlarının fabrikalara ait farklı işletme değişkenleri ile karşılaştırılmıştır. Bu değişkenlerin arasındaki muhtemel ilişkiler incelenmiştir. İşletmelerin kapasitesini ifade eden çalışan işçi sayısı ve günlük üretim miktarı ile ELMERİ® puanları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Faaliyet yılı değişkeni ile ELMERİ® puanları arasında ise doğrusal bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ELMERİ® occupational health and safety (OHS) observation method was used to determine the risk factors that may arise for OHS and to determine the measures to be taken in five different pumice production plants in Nevşehir region. The existing form, which was originally used in the manufacturing sector, was adapted to the pumice production factories and a new observation form was created by taking into account a number of changes in expression areas and activities. Periodical visits were made to each enterprise for observation purposes. The forms prepared during these visits were used and each enterprise was visited twice. Deficiencies identified in the enterprises in terms of OHS were transferred to the company authorities. The measures to be taken were notified to the operating authorities and the aim was to minimize the risk factors. As a result of these practices, pumice factories produced data on the general conditions they have in terms of OHS. The obtained ELMERİ® observation scores were compared with the different operating variables of the factories. Possible relationships between these variables were examined. Significant correlations were found between the number of workers and daily production amount and ELMERİ® scores. There was no linear relationship between activity year variable and ELMERİ® scores.