Duyarlılık değerinin sosyal bilgiler dersi bağlamında farklı boyutlarıyla incelenmesi
Investigation of sensitivity value in the context of social information course with differen dimensions
  1. Tez No: 721212
  2. Yazar: TAYFUN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BELDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, duyarlılık değerinin 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda ve sosyal bilgiler ders kitaplarında nasıl yer aldığını tespit etmektir. Bu doğrultuda 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ve 4, 5, 6 ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitapları duyarlılık değeri açısından incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi araştırmada kullanılmıştır. İçerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri verilerin çözümlenmesinde esas alınmıştır. Araştırma sonucunda 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ile ders kitaplarının duyarlılık değeri ve farklı boyutlarını yansıtma durumunda farklılıklar tespit edilmiştir. Tüm sınıf düzeylerinde“kültür ve miras”öğrenme alanında“kültürel mirasa duyarlılık”değerinin yoğun olarak vurgulandığı saptanmıştır. 4, 5 ve 6. sınıf düzeylerinde öğretim programında duyarlılık değeri alt teması“doğal çevreye duyarlılık”değerine yer verildiği, 7. sınıf kademesinde yer verilmediği, tüm sınıflarda“tarihsel mirasa duyarlılık”değerine fazla yer verilmediği saptanmıştır. Ders kitaplarında duyarlılık değeri ile ilgili ifadeler daha açık bir şekilde kendini hissettirerek yansıtılabilir; öğretim programında ise duyarlılık değeri ve farklı boyutları arasındaki ilişki gözden geçirilerek ders kitabı metinleri, görselleri ve etkinlikleri ile programın öğrenme alanları arasında eşgüdüm sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine how the value of sensitivity is included in the curriculum of the 2018 Social Studies Course and in the textbooks of social studies. In this direction, the 2018 social studies course curriculum and the 4th, 5th, 6th and 7th. grade social studies textbooks have been examined for sensitivity value. In the research, document analysis was used as one of the qualitative research methods. Content analysis and descriptive analysis methods were used to analyze the data. As a result of the research, differences were found between the 2018 Social Studies Curriculum and the sensitivity value of textbooks and different dimensions in the case of reflection. It has been determined that the value of“Sensitivity to cultural heritage”is intensively processed in the field of learning“Culture and Heritage”at all grade levels. The subtheme of the sensivity value in the curriculum at 4, 5 and 6 th grade is mentioned the value of sensitivity to the natural environment except for 7 th grade and given no place in all grades the value of sensitivity to historical heritage. Statements about the value of sensitivity in textbooks can be reflected by making themselves felt more clearly; in the curriculum, the relationship between the value of sensitivity and its different dimensions can be reviewed and coordination between textbook texts, images and activities and the learning areas of the program can be achieved.