Yerli ve yabancı animasyon filmlerinin sosyo-kültürel ve teknolojik açıdan karşılaştırılması
Analysis of local and foreing animated films in terms of socio-cultural and technological aspects
- Tez No: 721241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKSAL BİLİRDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Animasyon filmleri, dünyada hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen film sekt rlerden biridir. Sekt rdeki bu gelişmeler teknoloji alanındaki gelişmelere bağlı olarak kendini geliştirmektedir. Son yıllarda gelişen ve değişen animasyon endüstrisi, sinema sekt rünün nemli bir pazar alanını oluşturmaktadır. Bu araştırmada pek ok kaynaktan animasyon kelimesinin k kenine ve anlamına yer verilmiş ve animasyon filmlerinin dünyadaki ve Türkiye'deki tarihi gelişimi kronolojik olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda konuyla ilgili kapsamlı literatür araştırmasına ve film araştırmalarına yer verilmiştir. alışmada Avrupa'da g sterime girmiş 10 animasyon filmi ile Türkiye'de g sterime girmiş 10 animasyon film, sosyo-kültürel ve teknolojik a ıdan karşılaştırılmıştır. Araştırmada 6 alan uzmanı ve 5 psikolog g rüşlerine başvurulmuştur ve asgari ücret gelir tablosu OECD ülkelerine g re incelenmiştir. Sonu olarak alan uzmanlarına g re sosyo-kültürel ve teknolojik anlamdaki gelişmiş olan ülkelerde animasyon endüstrisi gelişim g sterdiğini s yleyebiliriz. Araştırmada elde edilen sonu lar doğrultusunda bu araştırmaya ve animasyon endüstrisinin gelişimine y nelik neriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Animated films are one of the rapidly growing and developing film sectors in the world. These developments in the sector develop themselves depending on the developments in the field of technology. The animation industry, which has developed and changed in recent years, constitutes an important market area of the cinema industry. In this research, the origin and meaning of the word animation are included from many sources and the historical development of animated films in the world and in Turkey is discussed chronologically. In this context, extensive literature research and film studies on the subject are included. In the study, 10 animated films released in Europe and 10 animated films released in Turkey were compared in terms of socio-cultural and technological aspects. In the research, the opinions of 6 field experts and 5 psychologists were consulted and the minimum wage income table was analyzed according to OECD countries. As a result, according to field experts, we can say that the animation industry has developed in countries that are socio-culturally and technologically developed. In line with the results obtained in the research, suggestions were made for this research and the development of the animation industry.