Titreşimli elek tasarımı ve imalatı
Vibrating screen design and manufacturing
  1. Tez No: 721242
  2. Yazar: SERCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada endüstride kullanılan 3-5 derece eğim açısına sahip krank-biyel mekanizmalı, yay çeliği mesnetli titreşimli elekler inceleniştir. Bu tür eleklerin çalışma esnasında yatay ve dikey yönlü titreşim kuvvetlerinin, makinanın ana gövdesinde ve yataklamalarda olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Zemin gövde etkileşiminin makina temellerinde yaratıcı zorlamalar nedeni ile temel tasarımın uygun yapılması gerekmektedir. Bu da ilave maliyet yaratmaktadır. Ayrıca yay çeliği tipi mesnetlerin yarattığı elastik direnci yenmek için gerekli motor gücü de artmaktadır. Çalışmada bu sorunu gidermek amacıyla doğrusal yörüngeli bir dört çubuk mekanizmasından oluşan mafsallı askı tasarlanarak dikey yönlü titreşim kuvvetleri ortadan kaldırılmıştır. Yatay yönlü titreşim kuvvetlerinin dengelenmesi için eşit kütleli iki adet elek teknesinin zıt yönde hareket etmesi sağlanmıştır. Ayrıca elek salınım genliğinin eksantriklik verilen modülüne ayarlanabilirlik yetisi kazandırılmıştır. Bu sayede piyasada emsali bulunmayan özgün dengelenmiş bir titreşimli elek modeli ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, crank-connecting rod mechanism, spring steel supported vibrating screens with 3-5 degree tilt angle used in industry were examined. It is known that the horizontal and vertical vibration forces of such screens during operation cause negative effects on the main body of the machine and on the bearings. Due to the creative stresses on the machine foundations of the ground-body interaction, the foundation design must be made appropriately. This creates additional costs. In addition, the engine power required to overcome the elastic resistance created by spring steel type bearings also increases. In order to solve this problem, an articulated suspension consisting of a four-bar mechanism with a linear orbit was designed and vertical vibration forces were eliminated. In order to balance the horizontal vibrational forces, two sieve troughs of equal mass are provided to move in opposite directions. In addition, the eccentricity module of the sieve oscillation amplitude has been given the ability to adjust. In this way, a unique balanced vibrating screen model, which has no precedent in the market, has been introduced.