Arkeolojik alanların korunması ve sunumunda mimari yaklaşımlar: Çağdaş yapının geçmişle diyalogu
Architectural approaches to the conservation and presentation ofarchaeological areas: A contemporary building's dialogue withthe past
- Tez No: 721299
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELEN DURAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 230
Özet
Tez kapsamında arkeolojik sit alanları ile bağlantı kuran yurt içinden ve yurt dışından örnekler bulunup incelenmiştir. Tarihi alanlar ile mimarlığın kurduğu ilişkiyi inceleyen çalışmalar araştırılmıştır. Ulusal ve uluslararası koruma ve sergileme kuralları incelenmiştir. Araştırmalar sonucu arkeolojik sit alanları ile ihtiyaç programı doğrultusunda tasarlanan yapılar 4 ayrı grup olşturularak incelenmiştir. Mimari ek ve tarihi bölge arasında kurulan iletişim/diyalog 3 ayrı sınıfta, arkeolojik alana sağladığı yarar, kent silüetine etkisi ve kullanıcı ile ilişkisi olmak üzere ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son olarak yeni mimari yapıların tasarımlarının bağlamsal stratejileri materyal ve yöntem kısmında incelenen bulgular doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, examples from the country and abroad that connect with the archaeological sites were found and examined. Studies examining the relationship between historical sites and architecture have been researched. National and international preservation and exhibition rules were examined. As a result of the researches, the archaeological sites and the structures designed in line with the needs program were examined by forming 4 different groups. The communication/dialogue established between the architectural annex and the historical site is explained in detail in 3 separate classes, including the benefits it provides to the archaeological site, its effect on the city silhouette, and its relationship with the user. Finally, the contextual strategies of the designs of new architectural structures were examined in line with the findings examined in the material and method section.