Karacaoğlan'ın hayatı ve T.R.T. repertuarında olan türkülerin incelenmesi
  1. Tez No: 72131
  2. Yazar: ADEM SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKTAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Karacaoğlan Türkülerinin T.R.T. Repertuvan çerçevesinde gerçekleştirilen arşiv taramasının ardından, Karacaoğlan' in yaşamına ait bilgiler ve Karacaoğlan Türküleri üzerinde bir araştırma başlatılmıştır. Karacaoğlanın Yaşamına ait bilgiler, yaşadığı dönem ve o dönemdeki tarihsel olaylar. Karacaoğlan geleceği. Karacaoğlanlar ve Karacaoğlanın Edebiyattaki yeri gibi unsurlar biraraya getirilmiş sonra da kendi çalışmamız olan Karacaoğlan Türkülerinin söz. usul ve melodi yönünden incelenmesine geçilmiştir. Ezgilerin sözleri, sözlerin Türk Halk Edebiyatı nazım türlerinden hangisinedahil olduğu, ezgilerin ritmik yapılan ardından ezgilerin melodik yapılarının incelenmesine geçilmiş ve bu başlık altında ezgilerin kararlan donanımların seyri, ses sahaları ve dizileri incelenmiştir Ele alınan 18 Karacaoğlan Türküsü ayrı ayrı incelendikten sonra bu türküler üzerinde benzerlik ve farklılıktan yola çıkılarak sonuca varılmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Karacaoğlan türkülerinin ses. usul ve melodi üçgeni çerçevesinde incelenmesi konulu bir çalışma oluşturulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY WHO IS KARACAO?LAN? Karacaoğlan is claimed to hare lired around the end of 16th. century and the beginning of 17 th. century. It is said that he is from Çukurova; and his birth place is either Farsat Village of Bahçe Country or Gökçe Village of Feke Country. We understand from his poems and the legends written about him that he had a nomadic life; he was a lover of love and he was integrated with nature. Other than these, we see that he had visited many places and was a dopted by these places and that he was a master of language. He is a“love”poet that effected the poets came before and affer him. INFORMATION ABOUT HtS LIFE His birth year It is understood from his poems that, Karacaoğlan was bom in 1015, that is, in 1016. HIS NAME -HIS FATHER -HIS ANCESTORS The real name of Karacaoğlan is not known. According to the compiled legend, it is Simayil; in one of his poems, it is Halil; in his another poem, it is Hasan. The name of his father is Karailyas. According to a rumour, his father is kara Ali who is the son of Mehmet Aslan from Boyat City of Türkistan. Because Karacaoğlan was a sayıl soldier his father is said to be from Sayıloğlu family; and in another rumour, he is said to be from Çingiroğullan or Rıdvanoğulları families. VII