Karbonsu elektrotlar yüzeyinde -OH ve –NH2 grupları bağlı bileşiklerin elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of electrochemical behaviors of compounds bound to -OH and –NH2 groups on carbonaceous electrodes surface
  1. Tez No: 721319
  2. Yazar: HAVVA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENDER MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yüksek lisans tez çalışması olarak yapılan bu araştırmada, DMPHP şeklinde kısaltması yapılan ve yapısında bulunan –OH grubu yardımıyla elektrot yüzeyine modifikasyonu gerçekleştirilen polifenolik yeni sentez maddesinin (3-(2,4-Dimetoksifenil)-1-(4-hidroksifenil)prop-2-en-1-on) elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. Çalışmalar süresince modifikasyon ve karakterizasyon işlemleri uygulanmış, bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde dönüşümlü voltametri (CV), doğrusal taramalı voltametri (LSV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS) tekniklerinden faydalanılmıştır. Camsı karbon elektrotla başlanan çalışmalar, platin, altın ve karbon pasta elektrotlar da kullanılarak genişletilmiştir. Modifikasyon işlemlerinin susuz ortamda gerçekleştirildiği çalışmalarda karakterizasyon işlemleri hem susuz hem de sulu ortamlarda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, which was carried out as a master thesis, the electrochemical behavior of the new polyphenolic synthesis material (3-(2,4-Dimethoxyphenyl)-1-(4-hydroxyphenyl)prop-2-en-1-one), which is abbreviated as DMPHP and modified on the electrode surface with the help of the -OH group in its structure, was investigated. During the studies, modification and characterization processes were applied, and cyclic voltammetry (CV), linear scanning voltammetry (LSV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques were used to perform these processes. The studies that started with the glassy carbon electrode have been extended by using platinum, gold and carbon paste electrodes. In studies where modification processes were carried out in non-aqueous medium, characterization processes were carried out both in non-aqueous and aqueous medium.