Polimer-borofen nanokompozitlerin termoelektrik arakteristiklerinin belirlenmesi ve termoelektrik aygıt üretilmesi
Determination of the thermoelectric characterizations of polymer-borophene nanocomposites and preparation of the thermoelectric device
  1. Tez No: 721326
  2. Yazar: DOĞAN ESATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN TAŞALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Endüstride faaliyet gösteren şirketlerin yapmış olduğu tüketim noktalarında ortaya çıkan atık ısı, atmosfere bırakıldığında işe yaramayan ve küresel ısınmaya büyük ölçekte neden olur. Bugün küresel bazda endüstriyel faaliyetler ve enerji sektörleri (elektrik santralleri, petrol rafinerileri, demir çelik fabrikaları, vs.) küresel bazda en fazla enerji tüketen alanlardır. Sonuç olarak, sıcak egzoz yoluyla çok büyük miktarlarda endüstriyel atık ısı çevreye salınmaktadır. Bu atık ısıların geri kazanılabilmesi ve tekrar kullanılması, düşük karbonlu ve daha az maliyetli bir enerji kaynağı olmak için bir fırsat sağlayacaktır. Ayrıca, kayıp olan bu ısının çevresel etkilerinin azaltılması için katkı sağlayacaktır. Kayıp olan atık ısının tekrar kullanılacak seviyede kazanılmasına yardımcı olan metotlardan biri termoelektrik jeneratördür. TE jeneratör, katı hal elektronik güç kaynakları olarak elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilirler. Termoelektrik jeneratörlerin atık ısıdan kayıp olan enerjiyi yakalaması ve dönüştürmesi ideal bir durumdur. Termoelektrik jeneratör imalatı endüstrilerde üretilen sıcaklık aralıklarına göre yapılmıştır. Buradaki amaç en iyi malzeme ile en iyi güç üretmektir. Bu tezde ultrasonikasyon yöntemi ile borofen nanolevhaları ve Polipirol (PPy): Borofen nanokompoziti hazırlanıp ITO/PPy: Borofen nanokompozit tabanlı termoelektrik jeneratörler (TEG'ler) hazırlanarak ve karakterize edilerek, PPy'nin Performansı: Borofen nanokompozit bazlı TEG, Borophene ilavesiyle performansının önemli ölçüde artırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Waste heat generated at the consumption points made by companies operating in the industry is useless when released into the atmosphere and causes global warming on a large scale. Today, industrial activities and energy sectors (power plants, oil refineries, iron and steel factories, etc.) on a global basis are the areas that consume the most energy on a global basis. As a result, huge amounts of industrial waste heat are released into the environment via hot exhaust. Recovering and reusing these waste heats will provide an opportunity to become a low-carbon and less costly energy source. In addition, it will contribute to reducing the environmental effects of this lost heat. Thermoelectric generator is one of the methods that helps to recover the lost heat at a level to be used again. TE generators can meet the electrical energy needs as solid state electronic power sources. It is an ideal situation for thermoelectric generators to capture and convert the energy lost from waste heat. Thermoelectric generator manufacturing was made according to the temperature ranges produced in industries. The aim here is to produce the best power with the best material. In this thesis, borophene nanosheets and Polypyrrole (PPy): Borophene nanocomposite are prepared and ITO/PPy: Borophene nanocomposite based thermoelectric generators (TEGs) are prepared and characterized. aimed to increase.