Takım tezgahı gövdelerinin imalinde yeni bir malzeme: Polimer beton
- Tez No: 16426
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH C. BABALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada, takım tezgahı gövdelerinin imalatında, geleneksel yapı malzemesi olan dökme demir ve çelik kaynak konstrüksiyonları yerine polimer betonun kullanılabilirliği araştırılmıştır. Gövde imalatında kullanılacak malzemelerde mukavemet, rijitlik ve sönümleme değerlerinin yüksek olması istendiğinden, polimer betondan da bu özellikler beklenir. Polimer betonun teknik özellikleri, kendini meydana getiren malzemelerin cins ve miktarı ile büyük oranda değişmektedir. Bu nedenle, öncelikle polimer betonun basma mukavemeti, elastisite modülü ve sönümleme değerleri araştırılmış ve elde edilen sonuçlara göre polimer betonun harç bileşimi tesbit edilmiştir. Karşılaştırmalı deneyler yapabilmek amacıyla, atölyemizde mevcut bir dökme demir planya tezgah gövdesinin ağırlığı ve dış ölçüleriyle aynı boyutlara sahip, tesbit edilen bileşimdeki polimer betondan tezgah gövdesi imal edilmiştir. Her iki gövdenin (dökme demir ve polimer beton), statik ve dinamik kuvvetlerin etkisi altındaki davranışları incelenmiş ve polimer betonun, bilhassa daha yüksek sönümü ile, dinamik kuvvetler altındaki deformasyonunun daha az olduğu görülmüştür. Bu özellikleriylede polimer betonun, tezgah gövdesi imalatında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been investigated useability of poliraer concrete instead of constructions of steel and cast iron material which is used to built bed of machine tools. Because of all materials which is used to build bed of machine tool should have high enough strength, rigit and damping properties, so it is hoped that the polimer concrete must have the same properties too. The technical properties of polimer concrete more important change by quantities and types of materials which is formed it. So, the first it has investigated the compression elastisite modulus and damping of the polimer concrete and it is confirmed the compound of plester of polimer concrete according to results obtained. To make comparatively tests, it has been built machine bed from the polimer conc rete bed which has the same dimensions with cast iron machine tool in our work shop. It has been examine behaviors of each two beds (cast iron and polimer concrete) in influencing the forces of static and dynamics and it has been seen that especially the polimer concrete has high damping and less strain. Therefore I point out that the polimer concrete can be used in building beds of machine tools.