Parasetamol'ün camsı karbon ve kalem grafit elektrotlar yüzeyinde kantitatif tayini için voltametrik tekniklerin kullanımı
Quantitative determination of paracetamol onto the surfaces of glassy carbon and pencil graphite electrodes using voltammetric techniques
- Tez No: 721327
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DEMİR MÜLAZIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak yapılan bu çalışmada, yaygın olarak kullanılan ağrı kesici (analjezik) ve ateş düşürücü (antipiretik) bir ilaç etken maddesi olan parasetamol'ün, farklı elektroanalitik teknikler kullanılarak camsı karbon ve kalem grafit elektrotlar yüzeyinde kantitatif tayinlerin yapılması ile elektrokimyasal sensör elektrotlar geliştirilmesi amaçlanmıştır. 4-nitroanilin molekülü dönüşümlü voltametri tekniği ile camsı karbon ve kalem grafit elektrotların yüzeyine modifiye edilip parasetamol'ün duyarlı ve seçimli olarak tayini yapılmıştır. Ayrıca çıplak yüzey halindeki kalem grafit elektrotlarda da parasetamol'ün analizi yapılmıştır. Elektroanalitik teknik olarak, dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametri (DPV), kare dalga voltametri (SWV) ve kare dalga adsorptif sıyırma tekniği (SWAdsSV) kullanılmıştır. Bu tekniklerin yanı sıra modifiye camsı karbon elektrotun yüzey karakterizasyonu için elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS) tekniği kullanılmıştır. Parasetamol çözeltilerinin hazırlanmasında asetat (HAc/NaAc), fosfat (PBS) ve Britton-Robinson (BR) tampon çözeltileri kullanılmıştır. Susuz ortam çözeltilerinin hazırlanmasında tetrabütilamonyum tetrafloroborat (NBu4BF4) çözeltisi kullanılmıştır. Önerilen yöntem parasetamol ilaç tabletlerine başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted as a Master's Thesis, it was aimed to develop electrochemical sensor electrodes by making quantitative determinations of paracetamol, a commonly used pain reliever (analgesic) and antipyretic drug active ingredient, on the surface of glassy carbon and pencil graphite electrodes using different electroanalytical techniques. 4-nitroaniline molecule was modified to the surface of glassy carbon and pencil graphite electrodes with cyclic voltammetry technique and paracetamol was determined sensitively and selectively. In addition, the analysis of paracetamol in pencil graphite electrodes in bare surface was made. As the electroanalytical technique, cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV), square wave voltammetry (SWV) and square wave adsorptive stripping technique (SWAdsSV) were used. In addition to these techniques, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) technique was used for the surface characterization of the modified glassy carbon electrode. Acetate (HAc / NaAc), phosphate (PBS) and Britton-Robinson (BR) buffer solutions were used in the preparation of paracetamol solutions. Tetrabutylammonium tetrafluoroborate (NBu4BF4) solution was used in the preparation of non-aqueous media solutions. The proposed method has been successfully applied to paracetamol drug tablets.