Ön üretimli betonarme endüstri yapılarının deprem performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of earthquake performance of prefabricated reinforced concrete industrial buildings
- Tez No: 721362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ER AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ön üretimli betonarme yapım sistemlerinin en çok kullanıldığı alan endüstri yapılarıdır. Endüstri yapıları hem kuruluş/ yapım aşamaları açısından hem de içerdiği makina ve teçhizat bakımından maliyetleri yüksek olan yapılardır. Söz konusu yapıların milli servet ve istihdam kaynağı olduğu düşünüldüğünde bu yapıların afetlere karşı dayanıklı olması ve üretimlerinin sürekli olması gerekliliği karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda bu çalışmada endüstri yapılarında kullanılan ön-üretimli betonarme iskelet sistemler incelenmiştir. Söz konusu yapıların tarihsel gelişimi, avantajları, dezavantajları, bağlantı detayları, yapım süreçleri hakkındaki literatür analizi sunulmuştur. Ayrıca bugüne kadar uygulanan deprem yönetmeliklerinde ön üretimli betonarme iskelet sistemlere ilişkin belirlenen kurallar incelenmiştir. Bu çerçevede deprem bölgesinde yer alan Düzce Anadolu Rulman Fabrikası alan çalışması olarak seçilmiştir. Endüstri yapılarında kullanılan ön-üretimli betonarme iskelet sistemlere bir örnek olan yapının sonlu elemanlar analizi yapılarak deprem performansı değerlendirilmiş ve bağlantı detaylarının davranışları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most used area of pre-engineered reinforced concrete construction systems is industrial buildings. Industrial buildings are structures with high costs both in terms of establishment/construction stages and in terms of machinery and equipment. Considering that these structures are a source of national wealth and employment, we encounter the necessity of these structures to be resistant to disasters and to have continuous production In this context, pre-engineered reinforced concrete skeleton systems used in industrial buildings are examined in this study. A literature analysis on the historical development, advantages, disadvantages, connection details and construction processes of these structures is presented. In addition, the rules determined for preengineered reinforced concrete skeleton systems in the earthquake regulations applied to date have been examined. In this context, Düzce Anatolian Bearing Factory, located in the earthquake zone, was chosen as the field study. The earthquake performance of the building, which is an example of pre-engineered reinforced concrete skeleton systems used in industrial buildings, has been evaluated and the behavior of the connection details has been interpreted.