Predicting rock toppling behaviour using animation software
Animasyon yazılımı kullanarak kaya devirme davranışını öngörme
  1. Tez No: 721381
  2. Yazar: ELNAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Blender, fiziksel bir sistemi gerçekçi bir şekilde canlandırmak ve animasyon filmleri üretmek için film ve bilgisayar oyunları endüstrilerinde kullanılan bir yazılımdır. Bu yazıda, medyanın katı cisim fiziği kullanılarak aslına uygun olarak modellenebileceği gösterilmiştir. Kaya devrilmesi ve zemin kayması, kesin tahminlerin eksik olması nedeniyle alternatif yol köklerinin seçiminde tasarımcıların kafasını karıştıran sorunlardır. Animasyon programı, sonuçları değerlendirmek ve yazılımın tahmin kapasitesini bulmak için bir kaya devrilme modelini simüle etmek için kullanılır. Bu amaçla (Wyllie ve Mah., 2004) ve (Guo ve diğerleri, 2017) tarafından yapılan iki farklı çalışmada, BLENDER simülasyonları modellenmiş ve daha sonra söz konusu çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, bir bilgisayar yazılımı olarak Blender'ın kaya devrilme davranışını tahmin etmek için bir araç gibi göründüğünü gösterdi.
Özet (Çeviri)
Blender is a software used in the film and computer games industries to realistically animate a physical system and produce animation films. In this paper, it is shown that media can be faithfully modeled using rigid body physics. Rock toppling and soil sliding are issues confusing the designers in selecting the alternative roots of roads due to miss availability of exact predictions. The animation program is used to simulate a rock toppling model to evaluate the results and find the prediction capacity of the software. For this purpose, BLENDER simulations were modeled to simulate cases in two different studies made by (Wyllie and Mah., 2004) and (Guo et al.,2017), and the results are then compared with said study results. Results showed that Blender as a computer software seems to be a tool to predict rock toppling behavior.