Afrahat'ın ispatlarında öteki kavramı özelinde Yahudilere ve Yahudiliğe bakışı
Views on jews and judaism in the demonstrations of aphrahat within the concept of 'Other'
  1. Tez No: 721395
  2. Yazar: EŞREF BÖLÜMCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Religion, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süryani Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez Süryani literatür geleneğinde önemli bir yere sahip olan Afrahat'ın (270- 345) İspatlar adlı eserini konu almaktadır. Afrahat'ın bu eseri 23 İspattan oluşmaktadır. Eserdeki bir grup İspat, Hıristiyanlığa dair teoloji ve ahlak üzerine inceleme özelliği taşırken bir grup İspatı ise Hıristiyanlar arasındaki Yahudiliğe eğilimleri ile mücadelesini konu edinir. Yahudilikten gelen birtakım kurallar hakkındaki yorumları, Süryani Hıristiyanlığının oluşum süreci açısından kıymetlidir. Çalışmaya konu olan İspatlar; Sünnet Üzerine, Şabat Üzerine, Koşer (Yiyeceklerin Ayrımı) Üzerine, Yahudilere Karşı Bekaret ve Kutsallık Üzerine, Tekrar Toplanacaklarını İddia Eden Yahudiler Üzerine. Bu İspatların seçilmesinde Yahudilere karşı üretilen argümanlar incelenerek, bunların seçilmesine karar verilmiştir. Hıristiyanlık teolojisinin ve kimlik inşasının henüz tamamlanmadığı bir dönemde yaşayan Afrahat, çalışmalarıyla bu inşa sürecinin bir emektarı olmuştur. Yahudiler ve onların inanç sistemiyle ilgi bu kadar“Reddiye”yazmış olması bu açıdan tesadüf değildir. Bilindiği üzere Hıristiyanlık, Yahudilikten kopmuş ve bağımsız bir din olarak varlığını ispat etme çabasına girmiştir. Kopuşun gerçekleştiği Yahudiliğe karşı sert bir ayrım ortaya konulmalı ki“özne”olarak var olabilsin. Özneleşmenin başladığı yerde“kimlik”inşası başlar. Tam olarak“öteki”mefhumunun işlediği yer de burasıdır. Yahudiler için 'öteki' olan Hıristiyanlar, konulan bu ayrım vesilesiyle kimlik inşa ederken bunu bizzat 'ötekileştirme' şeklinde yaparlar. Yani 'Yahudilerin VI ötekisi' olan Hıristiyanlık, Yahudileri 'öteki' olarak karşısına alır. Doğal olarak bir 'ötekinin ötekisi' kavramıyla ifade edilecek bir durum ortaya çıkar. Bu anlamda, modern kavramlar olan“kimlik”ve“öteki”ile IV. yüzyıldaki tarihsel bir olaya bakarken anakronizm yapmaktan kaçınmak çalışmanın hassas noktasıdır. İlahi bir kutsallıkla donatılmış“Tanrı'nın halkı/oğulları”olan Yahudiler ve onlardan aşağıda konumlanan diğerleri şeklindeki ayrım, karşısında 'öteki'yi var etmiştir. Ötekileştirilmekten fazlasıyla nasibini alanlar şüphe yok ki toplum olarak Hıristiyanlık ve bireysel olarak Hıristiyanlardı. Yahudi Kutsal metni Tanak'ta İsrail dışında kalan insanları tanımlarken 'öteki uluslar' tabiri sıkça kullanılmaktadır. Yahudiler açısından Hıristiyanlık zamanla“pagan”kelimesiyle eş anlamlı hale gelmiştir. Çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı ve sınırları belirtilmiştir. Birinci bölümde; Afrahat'ın hayatı, eserleri ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiş, yaşadığı dönemin siyasî ve dinî yapısı incelenmiştir. Ayrıca, sözkonusu İspatlarının içerik ve başlık kısımları hakkında kısa bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; teorik olarak kimlik ve öteki kavramlarının çerçevesi oluşturulmuş. Yahudi kimliğini ifade eden kavram ve olgular tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Afrahat'ın İspatlarından çalışmamıza konu olan beş İspatta Yahudilere bakışı incelenmiş, argümanları sosyal bilimlerin verileriyle ele alınmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Afrahat, İspatlar, Hıristiyan, Yahudi, Yahudilik, Kimlik, Öteki.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Demonstrations of Aphrahat (270-345) who has an important place in Syriac literature tradition. Aphrahat's work consists of 23 Demonstrations. While a set of Demonstrations in the book examine the Christian theological and moral issues, another set of Demonstrations in the book deal with his struggle with the tendencies toward Judaism among the Christians. His comments on some rules arising from Judaism are valuable for the formation process of Syriac Christianism. The Demonstrations dealt with in this study are On Circumcision, On the Sabbath, On Kosher (Separation of Food), On Virginity and Holiness Against the Jews, On the Jews Who Claim to Meet Again. These have been chosen as a result of the examination of the arguments produced against Jews in these Demonstrations. Living at a time when Christian theology and identity construction were not yet completed, Aphrahat became a veteran of this construction process with his works. It is not a coincidence that he wrote so many“Refutations”about the Jews and their belief system. As it is known, Christianity broke away from Judaism and tried to prove its existence as an independent religion. A sharp distinction must be made against Judaism, where the rupture took place, so that it can exist as a“subject”. Where subjectivation begins, the construction of“identity”begins. This is exactly where the notion of the“other”operates. Christians, who are the“other”of the Jews, construct VIII the identity by marginalizing the Jews by themselves. The distinction that they drew further contributed to building this identity. In other words, Christianity, which is the other of the Jews, makes Judaism the other. For this reason Christians naturally become the other of the other. When analyzing a historical event in the 19th century with the modern concepts of“identity”and“other”, avoiding anachronism is the delicate point of the study. As can be seen, the basic parameter between the Jews, who are the“people/sons of God”equipped with a divine holiness, and the others below them is“distinction”and this distinction brings the other into existence. Undoubtedly, it was Christianity and Christians who exceedingly had their share of marginalization. In the Jewish Scripture Tanakh, the term Gentiles –other nations– is frequently used when describing people outside of Israel. For Jews, Christianity has become synonymous with the word“pagan”over time. The study consists of the introduction, three chapters and the conclusion. The aim and the limits of the study are presented in the introduction part. In the first chapter, information about Aphrahat's life, works and literary identity have been given, and the political and religious structure of the period in which he lived have been examined. Information about the content and titles of the Demonstrations have been presented. In the second chapter, the theoretical framework of the concepts of identity and other has been generated. Concepts and facts expressing Jewish identity have been discussed. In the third chapter, Aphrahat's view towards the Jews in the five Demonstrations which are the subject of our study is examined, and the distinctions are revealed by examining sensitively his arguments with the social science filter. KEY WORD: Aphrahat, Demonstrations, Christian, Jew, Judaism, Identity, Other