Afrahat'ın 21. ispatı
21st proof of Afrahat
- Tez No: 601490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Linguistics, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süryani Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tezimiz,“Afrahat'ın (Zulüm Hakkındaki) Yirmi Birinci İspatı”çerçevesinde ele alınacağından, Afrahat'ın (270-345) yaşadığı yüzyıldaki siyasî ve dinî yapı incelenmiştir. Özellikle“Afrahat ve İspatlar”isimli, hacimli eserinden biri olan“Yirmi Birinci İspatı”Türkçeye tercüme etmek ve literatüre kazandırmak hedeflenmiştir.“Afrahat'ın (Zulüm Hakkındaki) Yirmi Birinci İspatı”ile ilgili ülkemizde ulaşabildiğimiz herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Afrahat'ın yirmi üç eseri, Süryani İncil metinlerinin tarihini, tefsirini ve biraz da kristolojisini konu aldığı için Süryani literatürü açısından klasik dönemin başlangıcını temsil eder. Ayrıca İspatlar'ın ilk onu, Hristiyanların temel inanç prensiplerini ve yapmaları gereken sorumlulukları konu alır. Diğerleri ise Yahudilikle ilgili olup Hristiyanlar arasındaki Yahudilik eğilimleri ile mücadele etmeyi konu edinir. İspatımızın temel konusu zulüm gören peygamberlerdir. İsa Peygamber ve diğer peygamberlerin yaşadıkları karşılaştırılarak verilmiştir. Tezimizin Giriş kısmında, araştırmamızın amacının ve sınırlarının ne olduğu üzerinde durulmuştur. Birinci Bölüm'de, Afrahat'ın yaşadığı dönem itibari ile Mezopotamya'nın siyasî ve dinî yapısı genel hatlarıyla incelenmiştir. Afrahat'ın kim olduğu, İspatlar'ının başlıkları, Yirmi Birinci İspat'ın özeti verilerek genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra sonlandırılmıştır. İkinci Bölüm'de, Zulüm Hakkındaki İspat'ın tercüme metni ile tercümede geçen şahıslar, yerler ve kavramlar hakkında açıklamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since our thesis will be considered in the frame of“Aphrahat's Twenty First Demonstration (On Persecution)”, the political and religious structure of that century that Aphrahat (270-345) lived was examined. In particular, it was aimed to translate the“Twenty First Demonstration”,(About the Persecution) one of the works of Aphrahat and his Demonstrations. There is no work available on this subject in our country. Twenty-three demonstration of Aphrahat represent the beginning of the classical period in terms of the Syriac literature as it deals with the history, commentary of the Syriac Bible texts. The first group of the Demonstrations also deal with the basic principles of Christians and the responsibilities they must had. Others are related to Judaism and to fighting the tendencies of Judaism among Christians. The main subject of your evidence is the prophets who have been persecuted.Jesus Christ and other prophets were compared. In the introduction of this thesis, we focused on the purpose and limits of our research. In the first chapter, the political and religious structure of Mesopotamia has been examined in general terms as of the period when Aphrahat lived. This was followed by the list of the titles of the Demonstrations, and a general summary of theTwenty First Demonstration. In the second part, the reader will find the translation of the Demonstration on Persecution, follwed by the explanations about the persons, places and concepts in the translator.