İhracatçı işletmelerin karşılaştıkları lojistik sorunlar ve Covid 19'un etkisi: Konya gıda sektörüne yönelik bir araştırma
Logistic problems faced by exporter businesses and the effect of Covid 19: A research on Konya food industry
- Tez No: 721398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşme sürecinde, ulusların birbirleriyle olan ticaretlerinde lojistik süreçlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi durumu önemini giderek arttırmaktadır. Firmaların hem yerel hem de uluslararası pazarlardaki faaliyetlerini kusursuz biçimde gerçekleştirebilmeleri adına lojistik sorunları iyileştirici çalışmalar ve rekabet adına sürdürülebilir lojistik performansı ile ilişkili kavramlar ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada, ihracatçı işletmelerin karşılaştığı lojistik sorunlar ele alınmış ve bu sorunlar lojistik firmaların sunduğu hizmet kalitesi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, Covid 19 pandemi sürecinin ihracatçı firma faaliyetleri üzerindeki etkileri ayrıca irdelenmiştir. Bu doğrultuda; çalışmada öncelikle literatür taramasına yer verilmiş ve konuya ilişkin kavramların tanımları, sınıflandırmaları, süreçleri ve benzer çalışmalar ortaya konulmuştur. Daha sonra, araştırma verilerinin toplanması amacıyla alan araştırması yapılmış, ilgili firmalara anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Konya ilinde gıda sektöründe faaliyette bulunan ve ihracat yapan 73 adet firma katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, işletme içi ve işletme dışı (ulusal) çevrede karşılaşılan lojistik sorunlar ile lojistik hizmet kalitesi arasında anlamlı ilişkilere ulaşılmıştır. Aynı zamanda işletme dışı (uluslararası) çevrede karşılaşılan sorunlar ve Covid 19'un etkileri ile çalışılan lojistik firmaların hizmet kalitesi arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of globalization, the importance of smooth running of logistics processes in the trade of nations with each other gradually increases. In order for firms to carry out their activities in both local and international markets without any problems, the concepts related to sustainable logistics performance in the name of competition and efforts to improve logistics problems come to the fore. Therefore, in this study, the logistics problems faced by exporting firms were discussed and these problems were evaluated within the framework of the service quality provided by logistics companies. In addition, the effects of the Covid 19 pandemic process on the activities of the exporting firms were also examined. In this direction; In the study, first of all, literature review was included and the definitions, classifications, processes and similar studies of the concepts related to the subject were revealed. Then, a field study was conducted to collect the research data, and a survey was conducted with the relevant firms. 73 firms operating in the food sector and exporting in Konya participated in the research. As a result of the analyzes made, significant relationships were reached between the logistics problems encountered in the internal and external (national) environment of the firms and the logistics service quality. At the same time, it has been determined that there is no significant relationship between the problems encountered in external (international) environment, the effects of Covid 19 and the service quality of the logistics companies